Jak znaleźć dobrą pracę w Belgii?

Wyjeżdżając do Belgii, trzeba mieć świadomość, że znalezienie pracy w tym kraju nie jest tak łatwe jak w Niemczech czy Holandii. Mimo to, nie jest to niemożliwe, a jeśli jest się wykształconym, 24okaże się to znacznie łatwiejsze.

Dla kogo praca w Belgii?

Jeżeli postanowimy wyjechać do Belgii za pracą, musimy mieć świadomość, że rynek pracy jest tam inny niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że belgijski rynek pracy otwarty jest tylko częściowo, a Belgowie najchętniej zatrudniają ludzi, którzy mają fach w ręku. Oznacza to, że najłatwiej znajdą tam pracę murarze, tynkarze, spawacze, mechanicy i malarze pokojowi. Polacy w Belgii wyrobili sobie opinię solidnych i wytrzymałych pracowników, który niestraszna jest praca w trudnych warunkach. Warto wiedzieć, że poza pracą fizyczną, można znaleźć tam również pracę biurową czy w instytucjach rządowych, ponieważ Bruksela jest siedzibą najważniejszych instytucji Unii Europejskiej oraz NATO. Jeśli ma się wyższe wykształcenie oraz zna się język, to można liczyć na pracę w administracji. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce praca Belgia, a na pewno każdy, kto postanowi wyjechać do Belgii za pracą, znajdzie coś dla siebie.

Problemy z zatrudnieniem

Wyjeżdżając do Belgii za pracą, jest jedna rzecz, o której trzeba pamiętać – Belgia to kraj, który jest mocno zróżnicowany pod kątem bezrobocia. Co z tego wynika? A no to, że jadąc tam do pracy, możemy się zdziwić, kiedy okaże się, że dla nas pracy nie będzie. Jest tak dlatego, że rynek pracy jest częściowo zamknięty i pierwszeństwo zatrudnienia mają rodacy, a dopiero potem pod uwagę brani są obcokrajowcy.

Bariera językowa

Belgia to kraj zróżnicowany nie tylko pod kątem bezrobocia, ale i języka! Ponad połowa Belgów posługuje się językiem niderlandzkim, natomiast około 30% Belgów mówi po walońsku; język waloński jest niemalże tożsamy z językiem francuskim. Reszta Belgów mówi w dwóch językach, tj. po niderlandzku i walońsku. Na szczęście wielu młodych Belgów zna język angielski, co jest ułatwieniem, ale wyjeżdżając do Belgii, powinno się zacząć uczyć języka niderlandzkiego.