DomLifestyleZakupy

Czy można stworzyć ogród zimowy bez fachowców

0

Wielu panów określa siebie jako „złote rączki” i twierdzą, że bez niczyjej pomocy są w stanie zrobić wszystko nie tylko wokół, ale również i w samym domu. Ogród zimowy to nie lada wyzwanie. Czy można go stworzyć samodzielnie?

Od czego należy zacząć budowę?

Ogród zimowy może się znaleźć zarówno w domach, które dopiero powstają, jak również tych starszych mających już taras. Niektórzy myślą, że stary taras sprawdzi się idealnie jako podłoże do nowego ogrodu zimowego. W życiu jednak nie jest to tak łatwe, gdyż sytuacja ta związana jest z koniecznością wprowadzania dużej ilości poprawek. Do wykonania konstrukcji używa się chociażby belki podwalinowej. W takim przypadku nie ma większych trudności z wykonaniem podstawowej konstrukcji na której będzie opierał się ogród zimowy.

W przypadku, kiedy dysponujemy niewielkim tarasem konieczne będzie jego powiększenie. Oprócz tego bardzo ważną jest położenie warstwy izolacyjnej. Jeśli pominie się ten istotny krok będzie to najzimniejsze pomieszczenie w całym domu i zamiast relaksu będzie raczej unikane ze względu na niekorzystne warunki, które w nim panują. Oprócz tego w ciągu zimy będzie z niego uciekało całe ciepło, co zrodzi większe koszty dla domowego budżetu. Należy więc położyć izolację przeciwwilgociową oraz stytodur.

Do wykonania ogrodu zimowego mogą posłużyć dwa typy fundamentów, a mianowicie ciągły, albo liniowy. Korzysta się wtedy ze stóp fundamentowych, które musza znaleźć się tam, gdzie zamocowano słupy zajmujące się przenoszeniem ciężaru. Warto mieć na uwadze, że rozwiązania te nie powinny zostać połączone w sposób bezpośredni z domem.

Fundamenty konstrukcji muszą zostać przedzielone szczeliną dylatacyjną w której znajdzie się elastyczny materiał, jak chociażby styropian. Jest to konieczne, gdyż w przypadku osiadania nowego fundamentu nie będzie on pękał. Wszystko jednak zaczyna się od dobrego projektu, który jest tak samo ważny w przypadku budowania domu, jak i ogrodu zimowego. Fundament musi wystawać minimum 15 cm ponad ziemią, żeby krople deszczu nie zachlapywały ścian ogrodu, gdyż wpłynie to negatywnie na jego wygląd, a ma przecież stanowić element dekoracyjny. Ogród zimowy powinien zostać obłożony oranżerią wykonaną przy pomocy kamyczków bądź żwirku, gdyż woda deszczowa zamiast chlapać na okna będzie kierowana do gruntu.

W jaki sposób łączy się ogród zimowy ze ścianą domu?

Tworzywa wykorzystywane w trakcie montowania ogrodu zimowego występują w formie częściowo zmontowanych ram, które posiadają gotowe profile konstrukcyjne. Należy je przymocować bezpośrednio do ścian nieruchomości, a nie do warstwy ociepleniowej. W związku z tym elementy wełniane czy styropianowe nie mogą znaleźć się tam, gdzie łączy się ściana z ramami. Do połączenia ze ścianą używa się pianki poliuretanowej, które stanowi idealne wypełnienie. Z kolei w miejscu, gdzie dach ogrodu styka się ze ścianą bądź ścianami nie można się obejść bez obróbek blacharskich. Profile używane jako konstrukcje ogrodu mogą zostać wykonane zarówno z drewna, jak i aluminium, całkiem popularne są także PVC. W przeszłości można było skorzystać także z profili stalowych, jednakże pozostawiały one wiele do życzenia pod względem parametrów ciepła oraz częstych korozji. W związku z tym wycofano je z obiegu, gdyż inne modele posiadają zdecydowanie więcej zalet. Wszelkiego rodzaju obróbki blacharskie należy powstrzymać do ostatniego momentu, kiedy to ogród zimowy zostanie postawiony, a konstrukcja ogrodu zamocowana. Samodzielne przygotowanie ogrodu nie należy do najłatwiejszych, jednakże osoby, które lubią tego typu zadania na pewno im podołają. Brak specjalnej brygady zajmującej się tego typu pracami wiąże się ze znaczną oszczędnością. W zamian za fachowców można nabyć lepszej jakości meble do ogrodu oraz inne akcesoria dekoracyjne.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dom