Jak postawić domek bez potrzebnych zezwoleń?

Postawienie swojego własnego domu nie zawsze wymaga pozwolenia. Znowelizowany Prawo Budowlane pozwala bowiem na postawienie niewielkiego domu bez potrzebnego pozwolenia. Przyjrzyjmy się dokładnie, jak postawić domki bez pozwolenia i co one nam oferują.

Dlaczego warto się zainteresować tą koncepcją?

Gdyż jest ona opłacalna ekonomicznie – szczególnie trzeba podkreślić fakt, iż postawienie takiego domu to koszt orientacyjny około 30-40 tysięcy złotych. W tej przestrzeni jesteśmy w stanie zmieścić nawet dwa pokoje, łazienkę oraz kuchnię – wszystko zależy wyłącznie od naszej inwencji. Projekty są bardzo proste i oparte są o gotowe moduły. Głównym atutem, jaki jednakowoż mają klasyczne domki bez pozwolenia to przede wszystkim kwestie tyczące się kosztów robocizny. Takową inwestycję jesteśmy w stanie zrealizować całkowicie samodzielnie – robocizna, zatrudnianie i poszukiwanie pracowników całkowicie w tym miejscu odpadają. Warto jest także rozważyć ten budynek, głównie ze względu na prostotę i funkcjonalność – zupełnie wystarczający są takowe domki bez pozwolenia, aby mieć wygodne miejsce do mieszkania na sam początek.Zupełnie odrębną kwestią jest fakt, iż unikamy naprawdę szeregu zobowiązań i wymogów związanych między innymi z koniecznością załatwiania wszelkich spraw urzędowych. Doświadczenia wyraźnie pokazują, że są to procedury niesamowicie czasochłonne, kosztowne i mocno angażujące. Ograniczenie biurokracji w materii konstruowania tak prostych budynków jest na pewno bardzo pozytywną kwestią i powinniśmy docenić takowe możliwości.

Jakie są parametry takiego obiektu?

Zgodnie z prawem wszelkiej maści domki bez pozwolenia mogą mieć maksymalną powierzchnię do 35m2. Jest to naprawdę wystarczającą powierzchnia, aby możliwe było zmieszczenie tam funkcjonalnego wnętrza – nawet dla dwóch dorosłych osób. Tego rodzaju koncepcje, w kontekście rosnących cen nieruchomości na pewno każą się kuszącym rozwiązaniem dla wszystkich zainteresowanych.