Jak usunąć grzyba ze ścian?

Usuwanie wilgoci ze ścian

Usuwanie wilgoci ze ścian jest niezwykle ważne, gdyż właśnie w ten sposób można uniknąć pojawienia się grzyba. Jednak w wielu sytuacjach nadmierne zawilgocenie gruntu, niewłaściwa izolacja oraz błędy w trakcie wykonania sprawiają, że nie można uniknąć pojawienie się pleśni oraz bardzo szkodliwego i nieestetycznego grzyba.

Można więc rzecz, iż usuwanie wilgoci ze ścian to skutek uboczny zaniedbań budowlanych, które miały miejsce jeszcze w czasie budowy, albo nawet w trakcie projektowania. Ogniska grzybów zauważa się przede wszystkim w miejscach, gdzie występują mostki termiczne (jest to efekt przerwania ciągłości warstwy izolacji termicznej). W omawianej sytuacji zauważa się wychłodzenie konkretnego odcinka ściany, co skutkuje kondensacją pary wodnej. Jednak usuwanie wilgoci ze ścian można naprawić, tylko wymaga to chęci, nakładów finansowych i oczywiście czasu. Podstawowe zadanie polega na rozprawieniu się z błędami budowlanymi, co oznacza wykonanie remontu od podstaw. Chodzi o to, żeby przygotować zupełnie nowe mostki termiczne, czyli położyć materiał izolacyjny, który sprawdzi się zdecydowanie lepiej, niż jego poprzednik.

W przypadku, kiedy grzyb stanowi efekt nieszczelnych fundamentów, rozwiązanie może polegać na osuszeniu budynku, gdzie największą skuteczność wykazuje iniekcja krystaliczna. Warto rozważyć także zmianę umiejscowienia kaloryferów. Wystarczy, że znajdą się w bliskiej odległości od okna i można skutecznie poradzić sobie z problemem grzybów. W dalszej kolejności należy mieć na uwadze, że usuwanie wilgoci ze ścian może stanowić efekt nieszczelnej i nieefektywnej wentylacji. Dlatego warto rozważyć założenie nowej, szczególnie w sytuacji, kiedy starszy model nie działa tak, jak powinien. Świeże powietrze to podstawa w walce z grzybami. To efekt odprowadzania na zewnątrz powietrza, które zostało zawilgocone i zużyte przez domowników. Warto również powiedzieć nieco więcej na temat okien, gdyż odgrywają one spore znaczenie w unikaniu zawilgocenia ścian, a następnie ułatwiają naprawę problemu. Słaba jakość stolarki sprawia, że zwiększa się ryzyko rozszczelniania, dzięki czemu szansa na wyrośnięcie grzybów i pojawienie się pleśni w miejscu zamieszkania rośnie. Usuwanie wilgoci ze ścian może odbywać się również przy pomocy sprawdzonych domowych metod, gdzie w pierwszej kolejności zaleca się dokładne czyszczenie przy pomocy wody, szczotki oraz środka o działaniu bakteriobójczym. Jeśli problem grzybów został pozostawiony na dłuższy czas, konieczne jest skuwanie tynku, gdyż wymienione sposoby niestety nie przyniosą pożądanych efektów.