Rywalizacja obecna jest w każdej dyscyplinie sportowej. Poza dbałością o zdrowy styl życia oraz utrzymywaniem kondycji fizycznej, która na co dzień ułatwia funkcjonowanie, sport to wygrani i przegrani. Radość i smutek, duma i odczucie porażki. Dorośli lepiej lub gorzej radzą sobie z psychologicznym aspektem rywalizacji sportowej, u dzieci natomiast odczuwane emocje są w fazie poznawania, kształtowania. Z tego względu powinniśmy zadbać o właściwą postawę dziecka zarówno w przypadku sukcesu, jak i porażki.
Psychologia sportu – dlaczego nie wszyscy mogą wygrywać?
W dyscyplinach indywidualnych zawodników jest wielu, wygrywa tylko jeden. Rywalizacja drużynowa pozwala wspólnie cieszyć się zwycięstwem oraz wspierać się po porażce. U najmłodszych sportowców często emocje, jeszcze nie w pełni opanowane, zrozumiałe, stanowią ogromny wyznacznik zachowania po zawodach oraz samego nastawienia do sportu. Porażki wpływają negatywnie na motywację. Psychologia sportu – dlaczego nie wszyscy mogą wygrywać? jest wytłumaczeniem złożoności osobowości, którym trudniej jest osiągnąć sukces. Często zdarza się, że przygotowanie fizyczne i talent to nie wszystko. O sukcesie decyduje umiejętność dostrzeżenia odpowiedniego momentu, w którym można zabłysnąć, pokazać maksimum możliwości oraz dać się zauważyć.
Odpowiedni czas, właściwa motywacja
Psychologia sportu – dlaczego nie wszyscy mogą wygrywać dowodzi, iż na zwycięstwo musi nadejść odpowiedni czas. Słynni sportowcy potwierdzają, że sukces bywa sumą wielu porażek. Są sportowcy, którzy pozostają w cieniu, jednak ich praca dla zespołu bywa nieocenionym wkładem. Silna motywacja do uprawiania sportu musi wiązać się z chęcią podnoszenia swoich kompetencji oraz możliwości. Podobnie jak psychologia sportu – dlaczego nie wszyscy mogą wygrywać? rodzice oraz trenerzy powinni dbać o dowartościowanie młodych zawodników, motywując do pracy dla osiągnięcia efektu. Jeżeli porażki zniechęcają dziecko do sportu, warto wytłumaczyć mu, że najwięksi też przegrywali, aby móc po pewnym czasie zwyciężać, sport sam w sobie jest radością.
Comments