Zdrowie

Bezdech senny zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach

0

Obturacyjny bezdech senny jest poważną dolegliwością, niestety często bagatelizowaną nie tylko przez samego chorego, ale generalnie przez społeczeństwo. A osób cierpiących na bezdech senny przybywa – tylko w Polsce jest to ponad 10 milionów ludzi powyżej trzydziestego roku życia. Takie dane są wręcz zatrważające, zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie, że bezdech może mieć duży wpływ… na nasze bezpieczeństwo na drodze.

Objawy i skutki bezdechu

Być może dla niektórych będzie to szokująca wiadomość, jednak obturacyjny bezdech senny może być przyczyną… wypadków drogowych. Jak to możliwe? Osoba cierpiąca na obturacyjny bezdech senny nie wysypia się. Dostarcza swojemu organizmowi podczas snu zbyt mało tlenu (głównie ze względu na epizody bezdechu i spłycenia oddechu). To powoduje, że po obudzeniu osoba cierpiąca na bezdech senny czuje się niewyspana i… dalej zmęczona, niezależnie od tego, ile godzin spała. Zazwyczaj boli ją także głowa. To naturalnie prowadzi do obniżenia koncentracji…

Bezdech senny a wypadki na drodze

Rozumiejąc, jakie konsekwencje w codziennym życiu niesie za sobą bezdech senny, można łatwiej dostrzec przełożenie skutków choroby na częstotliwość wypadków drogowych. Osoby zmęczone, z obniżoną koncentracją, zdecydowanie nie powinny prowadzić auta, ponieważ stanowią zagrożenie na drodze. Mają gorszy refleks, nie potrafią zogniskować uwagi na tym, co dzieje się na drodze. Łatwo się dekoncentrują i wpadają w gniew, co może skutkować nieoczekiwanymi zachowaniami na drodze.

Badania w innych krajach

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na badania dotyczące wypadków w innych krajach (w Polsce na razie nie badano związku bezdechu sennego ze spowodowaniem wypadku). Okazuje się, że w Niemczech niemal 40 proc. wypadków została spowodowana przez… osoby cierpiące na bezdech senny. W Wielkiej Brytanii – ok. 20 proc. wypadków było konsekwencją niewyspania kierowcy. W USA z kolei 56 tys. wypadków rocznie jest spowodowanych przez kierowców, którzy chrapią i mają objawy bezdechu sennego. Z tego względu tak ważne jest zdiagnozowanie tego schorzenia i świadomość, że może mieć ono wpływ nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale także na bezpieczeństwo innych.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie