Rodzina

Jak Polakom pracuje się w Niemczech?

0

Dużo naszych rodaków pracuje w Niemczech. Parę lat temu obserwowaliśmy prawdziwą falę migracji. Ta jednak trwa do dziś, co sprawia, że dużo młodych ludzi widzi swoją przyszłość zawodową właśnie w Niemczech. Jak jednak oceniają tam pracę? 

Dlaczego Polacy wyjeżdżają do pracy do Niemiec?

Pomimo tego, że minęło już wiele lat od pierwszej fali migracji do Niemiec to pobudki wciąż, pozostają te same. Główną z nich są wysokie zarobki idące w parze z atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia. Oznacza to atrakcyjny pakiet socjalny, a dodatkową wartością dodaną jest możliwość praktycznej nauki języka niemieckiego. Odgrywa to bardzo dużą rolę w czasach, gdy jego znajomość jest wyjątkowo pożądana przez pracodawców i wiąże się z możliwością otrzymania dobrej pracy i większymi zarobkami. Praca w Niemczech jest przez większość osób kojarzona z prestiżem, szczególnie jeśli mowa tu o zawodach związanych z branżą medyczną czy IT.

Praca w Niemczech – jaka jest naprawdę?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ponieważ Polacy w Niemczech wykonują różnego rodzaju pracę. Podstawą jest wyodrębnienie podziału na pracę fizyczną oraz umysłową. Emigrujące obecnie pokolenie bez problemów znajduje pracę w międzynarodowych korporacjach. Jest to wynikiem tego, że doskonale włada kilkoma językami. Praca w niemczech to jednak w większości niewykwalifikowani pracownicy fizyczni, od których nie wymaga się znajomości języka niemieckiego. Mowa tu o osobach pracujących na produkcji, czy przy zbiorach owoców. Jeszcze inną grupę osób pracujących w Niemczech stanowią wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Do tej grupy zaliczają się pielęgniarki i opiekunki osób starszych. Taka praca w niemczech jest bardzo popularna, a przede wszystkim dobrze płatna. To sprawia, że większość osób decyduje się na zdobycie tego rodzaju wykształcenia. Jednocześnie te osoby z góry wiedzą, że w przyszłości zdecydują się na pracę w niemczech, dlatego niejednokrotnie równolegle decydują się również na podjęcie nauki języka.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Rodzina