UrodaZdrowie

Co to jest kolagen i dlaczego ludzie go używają?

0

Kolagen jest białkiem najobficiej występującym w ludzkim ciele, znajdującym się w kościach, mięśniach, skórze i ścięgnach. Jest to substancja, która spaja ciało. Kolagen tworzy rusztowanie zapewniające siłę i strukturę.

Kolagen endogenny to naturalny kolagen, syntetyzowany przez organizm. Kolagen egzogenny jest syntetyczny. Pochodzi z zewnętrznego źródła, takiego jak suplementy.

Kolagen endogenny pełni szereg ważnych funkcji. Podział i wyczerpywanie się wiąże się z szeregiem problemów zdrowotnych.

Kolagen egzogenny jest wykorzystywany do celów medycznych i kosmetycznych, w tym do naprawy tkanek ciała.

Co to jest kolagen?

Kolagen to twarde, nierozpuszczalne i włókniste białko, które stanowi jedną trzecią białka w ludzkim ciele.

W większości kolagenów cząsteczki są upakowane razem, tworząc długie, cienkie włókienka.

Działają one jako struktury wspierające i łączą ze sobą komórki. Nadają skórze siłę i elastyczność.

Są przynajmniej 16 różnych typów kolagenu, ale 80 do 90 procent z nich należy do typów 1, 2 i 3. Te różne typy mają różne struktury i funkcje.

Kolageny w ludzkim ciele są mocne i elastyczne.

Włókna kolagenowe typu 1 są szczególnie podatne na rozciąganie. Gram na gram, są mocniejsze niż stal .

Role: Co robi kolagen?

Kolagen jest wydzielany przez różne komórki, ale głównie przez komórki tkanki łącznej.

Znajduje się w macierzy pozakomórkowej. Jest to skomplikowana sieć makrocząsteczek, która decyduje o fizycznych właściwościach tkanek organizmu. Makrocząsteczka to cząsteczka zawierająca dużą liczbę atomów.

W skórze właściwej, czyli środkowej warstwie skóry, kolagen pomaga tworzyć włóknistą sieć komórek zwaną fibroblastami, na której mogą rosnąć nowe komórki. Odgrywa również rolę w zastępowaniu i przywracaniu martwych komórek skóry.

Niektóre kolageny działają jak powłoki ochronne dla delikatnych narządów w ciele, takich jak nerki.

Z wiekiem ciało the produkuje mniej kolagen. Zanika integralność strukturalna skóry. Tworzą się zmarszczki, a chrząstka stawowa słabnie.

Po menopauzie kobiety doświadczają radykalnego zmniejszenia syntezy kolagenu .

W wieku 60 lat normalny jest znaczny spadek produkcji kolagenu.

Zastosowania: medyczne i kosmetyczne

Kolagen jest resorbowalny. Oznacza to, że można go rozłożyć, przekształcić i wchłonąć z powrotem do organizmu. Można go również formować w sprasowane ciała stałe lub żele przypominające sieć.

Jego różnorodny zakres funkcji oraz fakt, że występuje w naturze, sprawiają, że jest wszechstronny klinicznie i nadaje się do różnych celów medycznych.

Kolagen do użytku medycznego może pochodzić od ludzi, krów, świń lub owiec.

Wypełniacze skóry

Zastrzyki z kolagenu mogą poprawić kontury skóry i wypełnić zagłębienia.

Wypełniacze zawierające kolagen można stosować kosmetycznie do usuwania linii i zmarszczek z twarzy. Może również poprawić blizny, o ile nie mają ostrej krawędzi.

Te wypełniacze pochodzą od ludzi i krów. Testy skórne należy wykonać przed użyciem kolagenu od krów, aby uniknąć nasilenia jakichkolwiek alergii.

Kolagen może wypełniać stosunkowo powierzchowne objętości. Bardziej rozległe luki są zwykle wypełniane substancjami takimi jak tłuszcz, silikon czy implanty.

Opatrunek na ranę

Kolagen może pomóc leczyć rany, przyciągając nowe komórki skóry do miejsca rany. Wspomaga gojenie i zapewnia platformę dla wzrostu nowej tkanki.

Opatrunki kolagenowe mogą pomóc leczyć:

 • rany przewlekłe, które nie reagują na inne leczenie
 • rany wydalające płyny ustrojowe, takie jak mocz lub pot
 • rany ziarninujące, na których narasta inna tkanka
 • rany martwicze lub gnijące
 • rany częściowe i pełnej grubości
 • oparzenia drugiego stopnia
 • miejsca dawstwa skóry i przeszczepów skóry

Opatrunki kolagenowe nie są zalecane w przypadku oparzeń trzeciego stopnia, ran pokrytych suchym strupem lub dla pacjentów, którzy mogą być wrażliwi na produkty pochodzące od krów.

Sterowana regeneracja tkanek

Błony na bazie kolagenu są wykorzystywane w terapii przyzębia i implantów w celu promowania wzrostu określonych typów komórek.

W chirurgii jamy ustnej bariery kolagenowe może zapobiec szybko rosnące komórki wokół dziąsła od migracji do rany w zębie. Pozwala to zachować przestrzeń, w której komórki zęba mają szansę się zregenerować.

Błony na bazie kolagenu mogą wspomagać gojenie w tych przypadkach i są resorbowalne, więc bariera ta nie musi być usuwana chirurgicznie po głównej operacji.

Protetyka naczyniowa

Przeszczepy tkankowe kolagenu od dawców są wykorzystywane w regeneracji nerwów obwodowych, w protezach naczyniowych oraz w rekonstrukcji tętnic.

Chociaż protezy kolagenowe są kompatybilne z ludzkim ciałem, niektóre okazały się być trombogenne lub mogą powodować koagulację krwi.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Suplementy lub preparaty kolagenowe mogą pomóc w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.

Przegląd 2006 znalazłem to suplementy zawierające kolagen pomogły zmniejszyć bolesne objawy i poprawić funkcję stawów u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.

W miarę wchłaniania suplementu w chrząstce gromadził się kolagen, co pomogło odbudować macierz pozakomórkową.

Jednak nie wszystkie badania potwierdziły te odkrycia.

Rewitalizacja skóry

Wiele produktów zawierających kolagen, w tym kremy i pudry, twierdzi, że rewitalizuje skórę poprzez zwiększenie poziomu kolagenu w organizmie.

Jest to jednak mało prawdopodobne , ponieważ cząsteczki kolagenu są zbyt duże, aby mogły zostać wchłonięte przez skórę.

Wszelkie korzyści wynikają prawdopodobnie z nawilżającego działania tych produktów. Nie zwiększają bezpośrednio kolagenu.

Takie zabiegi również nie są klasyfikowane jako leki, więc wszelkie twierdzenia dotyczące ich skuteczności nie muszą być naukowo udowodnione. Zaleca się ostrożność podczas korzystania z tych produktów.

Zapobieganie utracie kolagenu

Laseroterapia może pomóc w leczeniu rozstępów, ponieważ może stymulować wzrost kolagenu, elastyny ​​i melaniny.

Zdrowa dieta może pomóc organizmowi w produkcji kolagenu.

Składniki odżywcze, które mogą wspierać tworzenie kolagenu to:

 • Prolina: W białkach jaj , mięsie, serze, soi i kapuście.
 • Antocyjanidyny: w jeżynach, jagodach , wiśniach i malinach.
 • Witamina C: W pomarańczach, truskawkach, papryce i brokułach.
 • Miedź: w skorupiakach, orzechach, czerwonym mięsie i niektórych wodach pitnych.
 • Witamina A: Występuje w pokarmach pochodzenia zwierzęcego oraz w pokarmach roślinnych jako beta-karoten .

Co niszczy kolagen?

Niektóre czynniki mogą zmniejszać poziom kolagenu w organizmie. Unikanie ich może utrzymać zdrową skórę na dłużej.

Wysokie spożycie cukru : dieta bogata w cukier zwiększa stawkę glikacji, procesu, w którym cukry we krwi przyłączają się do białek, tworząc nowe cząsteczki zwane zaawansowanymi produktami końcowymi glikacji (AGE).

AGE uszkadzają pobliskie białka i mogą wysuszać, łamać i osłabiać kolagen.

Palenie : Wiele substancji chemicznych obecnych w dymie tytoniowym uszkadza zarówno kolagen, jak i elastynę w skórze.

Nikotyna zwęża również naczynia krwionośne w zewnętrznych warstwach skóry. To zagraża zdrowiu skóry, zmniejszając dostarczanie składników odżywczych i tlenu do skóry.

Światło słoneczne : promienie ultrafioletowe powodują słoneczne kolagenu rozkładać się szybciej , niszcząc włókien kolagenu i elastyny powoduje nieprawidłową zbudować.

Promienie UV w świetle słonecznym uszkadzają kolagen w skórze właściwej, a skóra niewłaściwie się odbudowuje, tworząc zmarszczki.

Zaburzenia autoimmunologiczne : Niektóre zaburzenia autoimmunologiczne powodują powstawanie przeciwciał skierowanych przeciwko kolagenowi.

Zmiany genetyczne może wpłynąć macierz zewnątrzkomórkowa. Wytwarzany kolagen może być niższy lub może być dysfunkcyjnym, zmutowanym kolagenem.

Proces starzenia powoduje , że poziom kolagenu z czasem ulega naturalnemu uszczupleniu. Nie ma sposobu, aby temu zapobiec.

Unikanie tytoniu i nadmiernej ekspozycji na słońce oraz przestrzeganie zdrowej diety i ćwiczeń fizycznych może pomóc zmniejszyć widoczne starzenie się i chronić kolagen, utrzymując skórę, kości, mięśnie i stawy na dłużej.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Uroda