DomRóżnościZakupyZdrowie

Jak przystosować mieszkanie dla osoby z niepełnosprawnością fizyczną?

0

Osoby niepełnosprawne muszą na co dzień borykać się z wieloma swoimi ograniczeniami. Osoba, która wypracuje sobie różne rozwiązania pomagające jej w życiu, ma zdecydowane lepiej. Co robić, aby codzienność w życiu takiej osoby stała się prostsza?

Zacznij od drobnych zmian

Jeśli dopiero zamierzasz projektować swój dom, nie będzie większych problemów z przystosowaniem go do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Wystarczy wszystko dobrze rozplanować, aby osiągnąć wymarzony efekt. Zdecydowanie lepiej zrobić projekt samodzielnie lub polecić wykonaniem go osobie kompetentnej. W przypadku zamówienia gotowego projektu może być gorzej z trafieniem we wszystkie planowane udogodnienia. Często można modyfikować projekt, ale wykonanie go od podstaw jest chyba najlepszym rozwiązaniem.

Wszystko zaczyna się od drobiazgów. Możesz sobie to łatwo uświadomić, zaglądając do sypialni osoby niepełnosprawnej. Mały niepozorny włącznik światła czy gniazdko elektryczne powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości i w stosownym miejscu. Po przebudzeniu w środku nocy przemieszczanie się w poszukiwaniu włącznika światła jest niebezpieczne. Osoby chodzące o kulach, a szczególnie ta jeżdżące na wózkach, powinny zawsze mieć pod ręką rzeczy codziennego użytku.

Dla osób, które mogą sobie pozwolić na większe wydatki, proponowane są rozwiązania związane z domem inteligentnym. Wystarczy za pomocą jednego pilota sterować wszystkimi sprzętami znajdującymi się w całym domu. Włączanie świateł, telewizora, przysłanianie rolet w okach za pomocą pilota lub klaśnięcia – to niezmiernie duże udogodnienie dla osoby niepełnosprawnej (i nie tylko).

Poręcze dla niepełnosprawnych i podłogi antypoślizgowe

W domu, w którym znajduje się osoba z dysfunkcją ruchu i porusza się na wózku, bardzo ważna jest podłoga. Musi być koniecznie antypoślizgowa, aby przemieszczanie się było bezpieczne i nie sprawiało trudności. Przydatne okażą się płytki o ryflowanej powierzchni, wykładziny z krótkim włosiem czy parkiet nieścieralny.

Kolejna kwestia to poręcze dla niepełnosprawnych. Zamontuj je wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne i możliwe. Na pewno na zewnątrz domu, czyli na różnego rodzaju podjazdach. W mieszkaniu instalacja tego typu zabezpieczenia jest również bardzo ważna. Poręcze dla niepełnosprawnych przydadzą się w łazience przy prysznicu i kabinie prysznicowej. Niezbędne są także w kuchni, np. przy kuchence przy blacie roboczym.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W domu osoby niepełnosprawnej trzeba zadbać o to, aby było jak najmniej ostrych krawędzi. Stoły powinny mieć zaokrąglone rogi lub założone nakładki zabezpieczające. Oprócz tego lepiej dążyć do minimalizmu w urządzaniu wnętrz. Im mniej mebli i innych sprzętów, tym lepiej.

Kolejna sprawa dotyczy drzwi. Lepiej zaprojektować mieszkanie typu studio, w którym jest mała liczba drzwi lub nie ma ich w ogóle. Jeśli jednak drzwi są niezbędne, wtedy muszą koniecznie być szerokie i pozbawione progów. Tylko wtedy można swobodnie się przemieszczać. Przy drzwiach, szczególnie wejściowych, również mogą znaleźć się poręcze dla niepełnosprawnych. Wtedy otwieranie i zamykanie mieszkania jest znacznie łatwiejsze.

Osoby z dysfunkcją ruchu mogą prowadzić normalne życie na co dzień, jeśli tylko odpowiednio przystosują swój dom. Jeśli ktoś nie ma pomysłu na to, jak przeorganizować lub zaprojektować swoje mieszkanie, najlepiej udać się do projektanta wnętrz. Nigdy nie jest za późno na zmiany, które są niezbędne do lepszego życia.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dom