Dom

Jak usunąć grzyba ze ścian?

0
Usuwanie wilgoci ze ścian

Usuwanie wilgoci ze ścian jest niezwykle ważne, gdyż właśnie w ten sposób można uniknąć pojawienia się grzyba. Jednak w wielu sytuacjach nadmierne zawilgocenie gruntu, niewłaściwa izolacja oraz błędy w trakcie wykonania sprawiają, że nie można uniknąć pojawienie się pleśni oraz bardzo szkodliwego i nieestetycznego grzyba.

Można więc rzecz, iż usuwanie wilgoci ze ścian to skutek uboczny zaniedbań budowlanych, które miały miejsce jeszcze w czasie budowy, albo nawet w trakcie projektowania. Ogniska grzybów zauważa się przede wszystkim w miejscach, gdzie występują mostki termiczne (jest to efekt przerwania ciągłości warstwy izolacji termicznej). W omawianej sytuacji zauważa się wychłodzenie konkretnego odcinka ściany, co skutkuje kondensacją pary wodnej. Jednak usuwanie wilgoci ze ścian można naprawić, tylko wymaga to chęci, nakładów finansowych i oczywiście czasu. Podstawowe zadanie polega na rozprawieniu się z błędami budowlanymi, co oznacza wykonanie remontu od podstaw. Chodzi o to, żeby przygotować zupełnie nowe mostki termiczne, czyli położyć materiał izolacyjny, który sprawdzi się zdecydowanie lepiej, niż jego poprzednik.

W przypadku, kiedy grzyb stanowi efekt nieszczelnych fundamentów, rozwiązanie może polegać na osuszeniu budynku, gdzie największą skuteczność wykazuje iniekcja krystaliczna. Warto rozważyć także zmianę umiejscowienia kaloryferów. Wystarczy, że znajdą się w bliskiej odległości od okna i można skutecznie poradzić sobie z problemem grzybów. W dalszej kolejności należy mieć na uwadze, że usuwanie wilgoci ze ścian może stanowić efekt nieszczelnej i nieefektywnej wentylacji. Dlatego warto rozważyć założenie nowej, szczególnie w sytuacji, kiedy starszy model nie działa tak, jak powinien. Świeże powietrze to podstawa w walce z grzybami. To efekt odprowadzania na zewnątrz powietrza, które zostało zawilgocone i zużyte przez domowników. Warto również powiedzieć nieco więcej na temat okien, gdyż odgrywają one spore znaczenie w unikaniu zawilgocenia ścian, a następnie ułatwiają naprawę problemu. Słaba jakość stolarki sprawia, że zwiększa się ryzyko rozszczelniania, dzięki czemu szansa na wyrośnięcie grzybów i pojawienie się pleśni w miejscu zamieszkania rośnie. Usuwanie wilgoci ze ścian może odbywać się również przy pomocy sprawdzonych domowych metod, gdzie w pierwszej kolejności zaleca się dokładne czyszczenie przy pomocy wody, szczotki oraz środka o działaniu bakteriobójczym. Jeśli problem grzybów został pozostawiony na dłuższy czas, konieczne jest skuwanie tynku, gdyż wymienione sposoby niestety nie przyniosą pożądanych efektów.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dom