Dom

Jakie wymagania muszą spełniać poręczne dla niepełnosprawnych?

0
uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych

Czy zawsze w odpowiedni sposób będą dopasowywane w łazienkach uchwyty dla niepełnosprawnych? Okazuje się, że amatorskie projekty mogą skutkować niezbyt ergonomicznym wnętrzem. Dlatego najskuteczniej jest wynająć specjalistę, który ma doświadczenie w montażu takich poręczy i wie, gdzie je zamontować.

Dlaczego uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych są tak ważne?

Łazienka to przestrzeń, która musi być przede wszystkim komfortowa. Wymagania będą tu znacznie większe, jeżeli chodzi o przestrzeń dedykowaną dla osób niepełnosprawnych. W takich okolicznościach trzeba dokładnie wiedzieć, jakie będą wymagania konkretnych osób i jakie będą rekomendacje ze strony specjalistów. Pamiętajmy o tym, że łazienka dedykowana do osób niepełnosprawnych musi w możliwie najwyższym stopniu spełniać wszelkie wymagania dotyczące funkcjonalności. Wbrew pozorom, jest to problem bardzo powszechny. W końcu uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych będą stosowane również w sytuacji, gdy z łazienki korzysta osoba starsza. Ludzie w wieku emerytalnym w pewnym momencie także mają mniejsze lub większe problemy z poruszaniem. Dlatego faza projektowania takich przestrzeni będzie kwestią kluczową. Priorytetem jest tutaj ergonomiczność, a co za tym idzie także bezpieczeństwo. To przecież dzięki uchwytom minimalizujemy ryzyko, że osoby niepełnosprawne poślizgną się. Taki upadek może być przecież w efekcie bardzo groźny dla zdrowia, a nawet życia.

Jak zapewnić sobie komfort i dizajn w łazience dla niepełnosprawnych?

Jedną z ważniejszych kwestii będzie oczywiście zatrudnienie doświadczonych projektantów, którzy będą potrafili w krótkim czasie przygotować projekty takiego wnętrza. To są właśnie specjaliści, których potrzebujemy i którzy będą się orientowali nie tylko i wyłącznie w estetyce, ale również w tym, w jaki sposób zagwarantować komfort użytkownikowi. Poza tym warto wybierać projektantów, którzy są wyspecjalizowani w projektowaniu właśnie takich wnętrz. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że będą się orientowali również w tym, jakie uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych powinny być zamontowane i w którym miejscu. Te kwestie będą dotyczyły konkretnych materiałów, z których wykonano takie profesjonalne poręcze. A jest przecież na rynku tych produktów mnóstwo, więc osoba niezorientowana w tym temacie może mieć poważne problemy z wyborem właściwych artykułów. Jedną z najważniejszych kwestii jest to, aby poręcze były zainstalowane jak najbliżej ściany. Dzięki temu użytkownicy będą mieli duże ułatwienie w przemieszczaniu się wewnątrz łazienki. Gdzie najczęściej instaluje się uchwyty? Oczywiście w strefach sanitarnych. Poręcze muszą być, więc na właściwej wysokości w zamontowane przy natrysku, a także przy misce wc. Przypomnijmy jednak, że powinny one być wykonane z trwałych materiałów i muszą mieć także solidne mocowanie. Dzięki temu niespodziewanie nie będą zerwane ze ściany nawet wtedy, gdy będziemy ciągnąć je z całej siły. Poza tym trwały materiał to wiele lat bezproblemowej eksploatacji.

Dlaczego kształt poręczy też jest bardzo ważny?

Niemniej istotną kwestią, na którą amatorzy nie zwracają uwagi, będzie kształt takich poręczy. Forma uchwytów ma kluczowe znaczenie, ponieważ dzięki temu można wygodniej ją chwycić. Optymalny kształt będzie perfekcyjnie dopasowywał się do dłoni. Poza tym taki optymalny chwyt jest wówczas gwarantowany bez względu na to, jaką sprawność ma użytkownik. Okazuje się też, że nie mniej ważna będzie kolorystyka. Pamiętajmy o tym, aby poręcze były bardzo wyraźnie widoczne. Należy tu wybrać odpowiedni kontrast odnośnie ściany. Osoby starsze bardzo często mają także problemy ze wzrokiem. Poręcz musi być, więc widoczna od razu tak, aby było wiadomo, że można szybko się jej chwycić.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dom