DomPodróże

Poczytajmy o wakacjach

0

Domki drewniane coraz powszechniej istnieją w świadomości współczesnych działkowiczów, troszczących się o błogi spokój i dyskrecję, których nie mieliby w takim wymiarze, mieszkając choćby w dzielonym mieszkaniu. Inwestycja w domek na pewno z czasem się zwróci.

Niewielu z nas tak naprawdę wie, że na domki letniskowe drewniane, niepowiązane z gruntem, nie potrzebujemy zezwolenia. Z tego powodu mnóstwo osób decyduje się właśnie na domy na kółkach. Inna, równie istotna sprawa, to wyposażenie domku – warto sprawdzić, czy w podaną cenę wliczona jest już na przykład impregnacja, meble, ogrzewanie, sprzęty itp. W tradycyjnych domkach drewnianych na bloczkach zazwyczaj musimy jednak pogodzić się z ich brakiem i koniecznością uzupełnienia.

Domy drewniane stacjonarne, przytwierdzone na stałe do podłoża za pomocą fundamentów, są z pewnością znacznie trudniejsze w utrzymaniu i możemy pozwolić sobie na nie tylko wówczas, gdy posiadamy pozwolenie na budowę. Łatwiej z kolei przysposobić je do zimy, sprawić sobie ogrzewanie itd. Ściany zewnętrzne muszą być zawsze odpowiedniej grubości, dobrze zaizolowane wyposażone w wentylację i porządne pokrycie dachowe. Tak samo konieczne jest, aby zadbać o izolację posadzki – często ucieka przez nią ciepło. Możemy też spędzać czas w domku wyłącznie latem. Wtedy nie będzie potrzeby zakładania ogrzewania – wystarczy zaopatrzyć go w szerokie okna i reprezentacyjną elewację. Do konstrukcji takich chatek zużywa się zwykle tanie drewno: sosnę, świerki czy iglaki skandynawskie.

O czym jeszcze pamiętać? Niezmiernie ważnym modułem każdego domku drewnianego jest z pewnością taras. Zapewne każdy, kto udaje się na działkę, będzie chciał spędzić jak najwięcej czasu na powietrzu. Najlepiej, aby obejmował domek z dwóch stron lub na całym obwodzie – podobne rozwiązanie umożliwiłoby wybór miejsca słonecznego i ocienionego w przypadku upałów.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dom