CiekawostkiMotoryzacja

Jak skasować check engine bez komputera?

0

Kontrolka błędu może zapalić się na desce rozdzielczej w najmniej oczekiwanym momencie. Może oznaczać wiele rzeczy – od poważnej awarii po nieskasowaną z pamięci komputera pokładowego informację o błędzie. Na szczęście w przypadku drobnej usterki (lub nawet jej braku), nie musimy od razu odwiedzać warsztatu samochodowego. Informację o błędzie można usunąć także z poziomu dostępu kierowcy. Możemy także liczyć na gwarancję, jeżeli w taką się zaopatrzyliśmy.

Jak rozszyfrować kody błędów?

Aby dostać się do kodu, który spowodował zapalenie się kontrolki należy podłączyć się do komputera samochodu. Aby zrobić to na własną rękę potrzebujemy smartfona z zainstalowaną aplikacją (np. Piston lub SDProg oraz złącza OBDII, którym połączymy się z samochodem. Dzięki aplikacji nie tylko przeprowadzimy podstawową diagnostykę, ale także usuniemy komunikaty o błędach. Wprawdzie darmowe aplikacje nie mają takich możliwości, jak profesjonalny sprzęt diagnostyczny, często jeżeli chcemy poznać co oznacza dany kod błędu, wystarczy wpisać go w wyszukiwarce internetowej.

Jak usunąć komunikaty o błędzie samodzielnie

Jeżeli wiemy, że kontrolka w naszym pojeździe nie sygnalizuje niczego poważnego, możemy spróbować sami usunąć informację o błędzie. Aby tego dokonać, wystarczy odłączyć klemę od ujemnego bieguna akumulatora na ok. 30 minut. Po tym czasie system ulega zresetowaniu i będzie się kalibrował ponownie.

Czy samodzielne usuwanie błędów jest bezpieczne

W zasadzie tak, jeżeli usterka nie dotyczyła niczego poważnego. Czasami kontrolka check engine potrafi się zapalić nawet wtedy, kiedy wyjeżdżamy z myjni. Jeżeli szyby były niedomknięte, system może wykryć zbyt dużą wilgotność powietrza wewnątrz pojazdu. Tego typu usterki z powodzeniem możemy usuwać przy użyciu aplikacji na smartfonie. Jeżeli nie jesteśmy pewni tego, co robimy, znacznie bezpieczniej będzie skorzystać z usług profesjonalnego mechanika.

Samochody używane z gwarancją, a błędy silnika

Jeżeli zdecydujemy się na zakup samochodu, warto rozważyć używane samochody z gwarancją. Od kilku lat na rynku funkcjonują firmy, które oferują sprzedaż gwarancji do aut używanych, jak np. Spotawheel. Ochrona jest udzielana po dokładnym zbadaniu historii pojazdu i – jeśli chodzi o zakres – będzie ona najprawdopodobniej zbliżona do gwarancji udzielanej przez producenta.

Bardzo często gwarancja obejmuje także różnego rodzaju awarie i usterki, jakie mogą pojawić się w silniku. Jeżeli zapaliła nam się kontrolka check engine nie panikujmy tylko skorzystajmy z przysługującej nam ochrony gwarancyjnej.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Ciekawostki