CiekawostkiDom

Czym jest i jakie ma zastosowanie cement portlandzki?

0

Istnieją różnorodne rodzaje materiałów budowlanych, a głównym wyznacznikiem jest przede wszystkim ich przeznaczenie. Dla uzyskania świetnych efektów kluczowe jest więc odpowiednie dopasowanie ich do konkretnego celu. Nie zawsze dobrze orientujemy się w tych sprawach, więc zanim dokonamy zakupu konkretnego materiału budowlanego, warto zorientować się w jego rodzajach.

Cement – co to takiego? 

Jest to spoiwo hydrauliczne i najczęściej stosowany materiał budowlany. Z jego pomocą powstają różnorodne budynki i inne obiekty użytkowe, nawet takie jak drogi czy chodniki. Co ważne, jest on produkowany z surowców pochodzenia naturalnego, takich jak wapień, margiel i glina. Są one wypalane w wysokiej temperaturze w specjalnych piecach cementowych, a następnie mielone z gipsem. Często łączy się je również z innymi komponentami, np. żużlem, popiołem czy kamieniem wapiennym. Ten materiał budowlany może więc przede wszystkim różnić się pod względem składu, a także proporcji zastosowanych składników. Jest to bardzo istotne dla jego zastosowania i przeznaczenia. 

Rodzaje cementu 

Jedną z najpopularniejszych odmian jest cement portlandzki, portlandzki wieloskładnikowy, hutniczy, wapienny, glinowy i pucolanowy. Każdy z nich różni się zarówno pod względem składu, dodatków, jak i proporcji zastosowanych komponentów. Ma to zdecydowane znaczenie dla właściwości cementu, tj. przede wszystkim jego urabialności oraz wytrzymałości i odporności na różnorodne czynniki. Wybierając cement do określonego celu należy więc koniecznie dobrać go właściwie dla jego przeznaczenia. Na przykład cement hutniczy użytkuje się do wylewania fundamentów. 

Cement portlandzki 

Ta najpopularniejsza odmiana została opatentowana przez Anglika Josepha Aspdina w roku 1824. Jego nazwa związana jest z wapieniem portlandzkim – drogim i wysokiej jakości materiałem budowlanym w Wielkiej Brytanii, otóż cement wynaleziony przez Anglika odznaczał się podobnym kolorem, dlatego w nazwie przymiotnik „portlandzki”. Ten materiał budowlany również dzieli się jeszcze na różne odmiany, np. biały, siarczanoodporny czy szybkotwardniejący oraz klasy. Są to bardzo istotne informacje, których nie można pominąć, ponieważ ściśle związane są z jego właściwościami. 

Zastosowanie cementu portlandzkiego 

Ma on bardzo szerokie zastosowanie przede wszystkim w budownictwie. Używa się go do przygotowywania zapraw murarskich oraz tynku, którymi wykańcza się budynki nie tylko mieszkalne, a również o innym przeznaczeniu. Jest także komponentem innych gotowych mieszanek, zapraw, klejów, a także fug, które stosuje się w budownictwie. 

Cement jest także głównym składnikiem takich prefabrykatów jak kostka brukowa czy płyty chodnikowe, a także inne wyroby betonowe, również o przeznaczeniu architektonicznym. Jego różne odmiany mogą być także stosowane do stabilizacji gruntu, fundamentów, jako nawierzchnia dróg czy placów. Trudno wyobrazić sobie rozpoczęcie jakiejkolwiek inwestycji bez tego materiału budowlanego, ale istotne jest dopasowanie jego odmiany i klasy ściśle do przeznaczenia.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Ciekawostki