Kiedy sezon zimowego szaleństwa zmierza ku końcowi, deski snowboardowe lądują w szafach, pawlaczach i innych schowkach. Nie wystarczy jednak schować deski w bezpiecznym miejscu i liczyć na to, że po wielu miesiącach leżenia będzie gotowa do użytku w kolejnym sezonie. Każdy snowboardzista, niezależnie od stażu i doświadczenia, powinien dbać o swój sprzęt, bo od tego zależy jego bezpieczeństwo i komfort jazdy. O czym należy pamiętać?
Czyszczenie deski
W wyniku intensywnej jazdy po stoku, a także przechowywania deski w czasie wyjazdu w góry, do deski przyklejają się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Podstawą jej pielęgnacji jest zatem dokładne oczyszczenie z pozostałości błota, piasku czy nawet chemii drogowej – pozostawienie ich na następne kilka miesięcy można bowiem prowadzić do poważnego uszkodzenia delikatnej powierzchni, co pociąga za sobą konieczność wykonania kosztownej renowacji.
Przedstawiciele firmy Szkoła Zdrowia, specjalizującej się w prowadzeniu kursów jazdy na descy, zalecają by do czyszczenia deski używać miękkich szmatek oraz ciepłej wody z dodatkiem delikatnego detergentu – w tej roli sprawdzi się nawet płyn do mycia naczyń. To pozwoli usunąć większość zabrudzeń. Jeśli nie jesteśmy w stanie doczyścić powierzchni deski ze smary, przyda się specjalny zmywacz. Nadmiar wody i detergentów należy następnie usunąć przy pomocy suchej szmatki i odstawić deskę na kilka godzin w temperaturze pokojowej do całkowite wyschnięcia. Dodatkowo można powierzchnię ślizgu wyszczotkować przy pomocy specjalnej szczotki, jednak nie jest to niezbędne.
Naprawa powierzchni
Czystą powierzchnie deski należy dokładnie obejrzeć w poszukiwaniu uszkodzeń – wystające elementy należy odciąć przy pomocy nożyka, zaś ubytki wypełnić przy pomocy kofiksu, czyli specjalnego termoplastycznego tworzywa. Po uzupełnieniu dziur w powierzchni deski nadmiar kofiksu należy usunąc przy pomocy cykliny, a następnie przeszlifować to miejsce, np. przy pomocy twardej szczotki.
Ostrzenie krawędzi
Tępe i nierówne krawędzie deski snowboardowej przyczyniają się do pogorszenia sterowności, a to może stać się przyczyną poważnych wypadków podczas zjazdu. Dlatego krawędzie warto naostrzyć. Pierwszym etapie jest wyrównanie powierzchni przy pomocy specjalnego kamienia. Następnie krawędź należy naostrzyć, używając do tego odpowiedniego pilnika.
Smarowanie
Ostatnią czynnością w pielęgnacji deski jest pokrycie jest powierzchni specjalnym smarem ochronnym. Wielu specjalistów zaleca używać w tym celu smaru nakładanego na ciepło, który wnika w strukturę deski i przez to lepiej ją konserwuje.
Comments