Zdrowie

Co jest częstym objawem przeziębienia?

0

Zimą bardzo łatwo złapać jakąś chorobę – przeziębienie, grypę, anginę. Jakie są objawy przeziębienia i co zrobić, aby temu zapobiec? Czy tak naprawdę da się w pełni uchronić przed bakteriami i wirusami, żeby nie chorować zimą?

Podstawowe objawy i przyczyny przeziębienia

Przeziębienie może złapać nas bardzo szybko. Rano czujemy się dobrze, zaś wieczorem czujemy, że coś nas rozkłada. Pojawia się suchość i drapanie w gardle, suchy kaszel, który męczy nas pół nocy, katar i gorączka. Oto właśnie przeziębienie! Co może powodować, że męczy nas suchy kaszel, gardło boli, a gorączka nie schodzi? Cóż, najprawdopodobniej jest to kwestia nadmiernego wychłodzenia organizmu, bądź przechodzenia z zimnego do ciepłego pomieszczenia, czy też przewianie. Niestety, ale zimowe warunki sprzyjają rozwijaniu się bakterii w naszym organizmie. Wystarczy, że spocimy się w ciepłym pomieszczeniu, ubierzemy się w pośpiechu, niedokładnie zapniemy kurtkę, a na dworze silny wiatr… I przeziębienie gotowe. Trudno jest uchronić się w pełni przed przeziębieniami, ale z pewnością da się zminimalizować ryzyko zachorowań.

Jak domowymi sposobami wyleczyć się z przeziębienia?

Jeśli czujemy, że przeziębienie nie przerodzi się w nic poważniejszego i po prostu mamy suchy kaszel i niezbyt wysoką gorączkę, nie musimy od razu iść do lekarza, wystarczą domowe sposoby. Sięgnijmy po sok z czarnego bzu, który świetnie sprawdza się w lekkich przeziębieniach, a także po klasyczną herbatę z miodem i cytryną. Używając miodu, należy pamiętać, że w wysokich temperaturach traci on swoje lecznicze właściwości, dlatego dodawajmy go do letniej a nie gorącej herbaty. Dobrze będzie zrobić też syrop z cebuli, który pomoże na suchy kaszel. Jeśli jednak uważamy, że syrop z cebuli nie jest czymś, do czego się zmusimy, suchy kaszel zwalczymy takimi sposobami, z jakimi walczymy z bólem gardła, czyli przede wszystkim, nawilżanie śluzówki poprzez tabletki do ssania i nawilżanie powietrza. Warto jest sięgnąć także po syropy przeznaczone do leczenia suchego kaszlu.

Kiedy do lekarza?

Lekkie przeziębienie nie wymaga wizyty u lekarza, jednak w przypadku temperatury, która nie chce zejść i nasilających się objawów, nie powinniśmy zwlekać i wybrać się jednak do lekarza, ponieważ gorączki i zwiększającego się bólu gardła nie powinniśmy bagatelizować, podobnie zresztą kaszlu, który może być symptomem zapalenia dróg oddechowych.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie