Zdrowie

Czerwona witamina – niezwykle ważna dla układu nerwowego.

0
Sources of Vitamin B12 (Cobalamin). Healthy diet eating.

Czerwona witamina, kobalamina bądź po prostu witamina B12 jest substancją która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Hamuje proces starzenia się mózgu, zapewnia zdrowy wygląd włosom i paznokciom. Została odkryta jako cudowny lek na anemię złośliwą.

Jak dostarczyć ją do organizmu?

Przede wszystkim należy jeść pokarmy bogate w witaminę B12, ale to nie wszystko. Aby wchłanianie jej zachodziło prawidłowo w żołądku musi być odpowiednie stężenie kwasu solnego, który rozłoży białko i uwolni kobalaminę. Dlatego wszelkie mleczka na nadkwasotę czy leki zmniejszające ilość kwasu żołądkowego będą zaburzać jej wchłanianie.

Objawy niedoboru

Kobalamina wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie, dlatego jej niedobór objawia się jako złożony zespól chorobowy. Objawami tego zespołu są uczucie zmęczenia, osłabienie, wahania nastroju, problemy z pamięcią, napady gniewu i depresja. W jamie ustnej mogą pojawić się afty, bądź zmiany na języku. Objawem skrajnego, długotrwałego niskiego poziomu witaminy B12  jest anemia.

Gdzie znajdziemy czerwoną witaminę ?

Nazwa trafnie kojarzy się z mięsem i podrobami i to jest jej główne źródło. Znajdziemy ją także w warzywach poddanych procesom fermentacji np. “miso”- sfermentowane ziarna soi, niektóre gatunki alg. Bogate w tę witaminę są też ryby, skorupiaki, drób, mleko, jaja oraz sery. 0

Dieta bogata w mięso  dostarczy wystarczającej ilości kobalaminy do organizmu. Problemy mogą jednak wystąpić u osób na diecie wegetariańską a także osób z zaburzeniami wchłaniania z układu pokarmowego. Wtedy zalecana jest dodatkowa suplementacja witaminy B12. Ze względu na to, że nie jest ona rozpuszczalna w tłuszczach, jej preparaty lepiej jest przyjmować na godzinę przed posiłkiem, popijając dużą ilością wody. Do prawidłowego wchłaniania kobalaminy potrzebna jest odpowiednia ilość żelaza, wapnia, witaminy B6 oraz E.

Przedawkowanie

Nadmiar witaminy  B12 jest wydalany z moczem i potem, dlatego ciężko jest ją przedawkować przyjmując zalecane dawki suplementu. Oczywiście wszystko jest kwestią dawki i podczas przyjmowania wszelkiego rodzaju witamin należy obserwować swój organizm, a w razie pojawienia się niepokojących objawów skonsultować z lekarzem.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie