Zdrowie

Czy da się zapobiec nietrzymaniu moczu po porodzie?

0
Czy da się zapobiec nietrzymaniu moczu po porodzie?

Każda przyszła mama chce się dobrze przygotować do porodu i następującego po nim połogu. Nie zawsze jest to łatwe zadanie, bo przecież trudno wszystko przewidzieć. Dość często kobiety po porodzie skarżą się na problemy związane z nietrzymaniem moczu. Czy można im zapobiec?

Trening mięśni Kegla

Przede wszystkim przed porodem należy ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Można je wzmacniać po prostu poprzez ich zaciskanie i rozluźnianie. To proste ćwiczenie, które można wykonywać w seriach po kilkanaście powtórzeń nawet kilka razy dziennie. Dzięki temu, że nie wymaga specjalnego przygotowania, to można je wykonywać nawet stojąc w kolejce czy czekając na przystanku. W tym wypadku bardzo ważna jest regularna praca. Wykonanie ćwiczeń raz na jakiś czas nie da spodziewanych efektów. Mięśnie można trenować także siedząc na dużej piłce, która może być wykorzystana także do łagodzenia bólów porodowych. Również warto wiedzieć, że niektóre szkoły rodzenia prowadzą zajęcia poświęcone wyłącznie temu zagadnieniu. Jeśli ich nie znajdziesz, to skontaktuj się z fizjoterapeutą i poproś o poradę. Na pewno wytłumaczy Ci jak wzmocnić mięśnie dna macicy tak, by odpowiednio podtrzymywały pęcherz moczowy i by nie dochodziło do nietrzymania moczu. Koniecznie trzeba też podkreślić, że wzmocnione mięśnie Kegla mogą ułatwić fazę czynną porodu oraz pozwolić na czerpanie większej przyjemności z pożycia seksualnego. Z pewnością warto dbać o te mięśnie i ćwiczyć je na każdym etapie życia. 

Wkładki higieniczne Biedronka

To, czy ćwiczenia odniosły pożądany skutek, dowiesz się dopiero po porodzie. W związku z tym warto odpowiednio się przygotować i wyposażyć we wkładki higieniczne – Biedronka ma ich ciekawą ofertę. Można użyć ich do zabezpieczenia bielizny przed zabrudzeniem. Wkładki mogą też ochronić przed nieprzyjemnym zapachem. Dzięki temu są wyjątkowo dyskretne. W razie, gdyby przydarzył Ci się mały incydent, to nikt z Twojego otoczenia nie powinien się zorientować, że coś się wydarzyło. To bardzo ważne ze względu na komfort psychiczny. Będziesz czuć się swobodniej, wiedząc, że wszystko masz pod kontrolą. Wkładki higieniczne są niewielkie, więc można używać ich niemal z każdym rodzajem bielizny. Równocześnie są na tyle chłonne, by chroniły przed przeciekaniem. Wkładki powinno się zmieniać przynajmniej co kilka godzin lub przy każdej wizycie w toalecie. Dzięki temu są higieniczne i bezpieczne dla zdrowia. Można po nie sięgać nie tylko przy problemach z trzymaniem moczu, ale także przy upławach, które mogą wystąpić podczas ciąży. Nie można też zapominać, że upławy mogą też pojawić się niemal na każdym etapie cyklu u kobiety, która akurat nie jest w ciąży. Stąd też wkładki warto mieć po prostu pod ręką, bo mogą się przydać. Z pewnością też powinny być elementem wyprawki poporodowej dla przyszłej mamy lub też znaleźć się w prezentach, jakie otrzyma ona od najbliższych już po urodzeniu malucha. Żyjemy w czasach, w których dbanie o higienę i własne zdrowie nikogo nie powinno zawstydzać, więc powinnaś śmiało korzystać z wkładek.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie