CiekawostkiRóżności

Czy warto iść na studia magisterskie?

0
Czy warto iść na studia magisterskie?

Co dają studia magisterskie?

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie niekoniecznie myślą o nauce, o pójściu na studia i kształceniu się w jakimś konkretnym kierunku. Bardzo często już we wczesnym wieku decydują się na całkowite uniezależnienie od rodziców i podjęcie pracy zarobkowej. Czy wobec tego warto iść na studia, szczególnie magisterskie? Co daje nam ten mityczny „papier” z uczelni wyższej?

Studia to kilka lat ciężkiej nauki. Mimo to niektórzy wciąż decydują się na ten krok. Pytanie tylko, czy warto iść na studia magisterskie? Dobrze więc wyjaśnić, jakie możliwości dają. Pozytywnie zakończone studia drugiego stopnia zapewniają przede wszystkim tytuł magistra. Jeśli wybierzemy sobie studia ekonomiczne, będziemy mogli przypisać do siebie tytuł magister ekonomii. Brzmi dość dumnie. Wspomniany kierunek to oczywiście tylko przykład. Na studiach inżynierskich dodatkowo można pozyskać tytuł inżyniera, nauka trwa wówczas pół roku dłużej.

Jednak nie dla samej przyjemności wynikającej z możliwości tytułowania się w ten sposób, warto zdecydować się na studia magisterskie. Dodatkowe 2 lata nauki to ogrom wiedzy, jaką można w tym czasie przyswoić i wykorzystać w życiu zawodowym. Studia II stopnia mogą wiązać się z innym, ale pokrewnym kierunkiem, jak te licencjackie. To tym bardziej daje możliwość poszerzenia swojej wiedzy i nabycia dodatkowych umiejętności. Mówi się też, że studia te rozwijają umiejętności krytycznego myślenia, a także doskonalą umiejętności miękkie, tak bardzo pożądane przez współczesnych pracodawców. Z reguły też „magisterka” pozwala dogłębniej poznać węższy wycinek wiedzy ogólnej uzyskanej na „licencjacie”. W tym miejscu warto dodać, że niektóre studia (np. medyczne) nie dzielą się na magisterskie i licencjackie – wówczas mamy do czynienia z tzw. formą jednolitą.

Kiedy warto iść na studia magisterskie?

Na studia magisterskie warto iść przede wszystkim, jeśli zamierza się rozwijać w danym kierunku i szukać pracy w danym zawodzie. Na studia drugiego stopnia mogą wybrać się nawet osoby, które już pracują. To na pewno będzie świetny sposób na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych i być może nawet na awans. W dużych firmach, gdzie szanuje się pracownika, osoby, które decydują się na dalszy rozwój, na studia, mają szansę na pracę na wyższych stanowiskach i co za tym idzie, na lepsze zarobki. Dlatego jak najbardziej warto rozważyć pójście na studia. By jednak mieć tę możliwość, trzeba oczywiście zacząć od matury i studiów licencjackich.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Ciekawostki