Zdrowie

Czym jest ostropest plamisty i skąd wzięła się jego popularność?

0

Jednoroczna roślina z astrowatych, przez lata uważana za zwykły chwast, dzisiaj może użyczać nieocenione działanie, przede wszystkim względem podreperowania  działania tudzież regeneracji wątroby. Ostropest plamisty, bo o nim mówi niniejszy tekst, to dodatkowo roślina od stuleci uważana za uświęconą, z czym wiąże się konkretna opowieść.

Ostropest plamisty mielony – niegdyś legenda, dziś respektowana roślina
Ostropest plamisty ma zachwycające bogactwo istotnych cechc. Dawniej roślinę tę uważano za przeciętny, bezwartościowy chwast. W jej rodowodzie nie obyło się jednak bez ukucia  pewnej legendy, która przysporzyła charakterystyki niemal świętej. Mowa o pełnej nazwie Sylibum marianum. Według podań w ciągu karmienia niewielka ilość mleka Najświętszej Panienki zbłądziła na listowie tego ziela, co spowodowało zrodzenie białych żyłek. Opowieści te przyczyniły się do określania ostropestu godnością mistycznej rośliny co towarzyszyło jej przez relatywnie długi czas.

W dzisiejszych czasach, niezależnie od mitu bądź tradycji religijnych, spotykamy się z ziołem o wielu prominentnych funkcjach, jakie spełnia w Twoim ciele. Kluczową rolę odgrywa bez wątpienia obecność zbioru flawonolignanów, które określane są jako sylimaryna.

Ostropest zastosowanie dla dobrego samopoczucia a także dla  urody

Wyżej opisana sylimaryna ma kluczową rolę w odtwarzaniu komórek wątroby lub ich ochronie. Promuje należytą pracę całego organu, broni przed negatywnymi konsekwencjami związków niebezpiecznych dla zdrowia, a także normalizuje mechanizmy rozkładania pokarmu. Ostropest plamisty w postaci zmielonej, wsypywany do herbaty, kawy jak również posiłków – dla przykładu surówek, oferuje działanie przeciwzapalne a także przeciwutleniające.

Z rośliny można otrzymać taksyfolinę, która z pewnością będzie wywierać doskonały wpływ na efektywność w temacie leczenia osteoporozy. Natomiast produkty kosmetyczne, które w swoim składzie mają esencję z ostropestu, wspaniale radzą sobie z poprawa jakości naszej skóry, przede wszystkim skóry suchej.

Ostropest dawkowanie

Ostropest plamisty znajduje liczne możliwości w regeneracji i leczeniu wątroby. Jest w stanie zapobiegać powstawaniu zmian miażdżycowych. Prowadzone badania wielokrotnie potrwierdzały, że ma zbawienny wpływ na łatwość regeneracji nerek. Używany zewnętrznie działa na niwelowanie mechanizmów niszczenia naszej skóry a także zabezpieczenie przed niekorzystnymi efektami działania promieni UV.

Ostropest plamisty jak stosować

Ostropest plamisty można  przyjmować w formie kompletnych owoców tudzież zmielonych, a także tworząc macerat przypominający „kleik” sporządzany z nasion lnu. Roślina może być spożywana. Ostropest z powodzeniem jest wykorzystywany zewnętrznie oraz wewnętrznie, nie tylko w formie wyciągów, ale i dodatków do napojów, pieczywa oraz potraw ze świeżych warzyw.

Ostropest plamisty – uwagi na temat wielkości dawek

W przypadku dosypywania do herbaty proponuje się wydzielenie do 2 łyżeczek rozdrobnionej rośliny. Kuracja ekstraktami z zawartością sylimaryny, powinna zachodzić przez przynajmniej 3 miesiące, w czasie których będzie dozowane 200-400 mg sylimaryny w 2-3 porcjach, w ciągu dwudziestu czterech godzin.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie