Zdrowie

Dobre uczynki dla Twojego wzroku

0

Dużo czytasz, zazwyczaj  przy złym oświetleniu, pracujesz długo przy komputerze, godzinami oglądasz telewizję?  Oczy bolą, szczypią, pieką, są zaczerwienione, łzawią albo są przesuszone? Prędzej czy później problemy się pojawią ale na szczęście można się od ich ustrzec.

 

Oświetlenie

Bardzo ważne jest oświetlenie w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Najgorsze są jarzeniówki starego typu, które migają potwornie męcząc przy tym wzrok. Światło nie powinno być zbyt  słabe i zbyt mocne, dobrze, żeby miało ciepłą barwę. Najlepiej gdyby oświetlenie było rozproszone.
Do czytania najlepiej lampkę ustawić z boku i nieco z tyłu. Światło powinno padać na kartki na które patrzymy. Ważne żeby nie zasłaniać sobie lampki, ale też żeby nie widzieć żarówki gdyż to bardzo drażni oczy.

Oglądanie telewizji

Nie powinno siedzieć się z nosem przy telewizorze i tu o naszym wzroku musimy pomyśleć już przy zakupie telewizora. Odległość miejsca siedzącego od odbiornika zależy od  jego rozdzielczości i wielkości, więc do sklepu idziemy ze zmierzoną odległością od kanapy po szafkę RTV i z tym wymiarem radzimy się sprzedawcy jaki duży telewizor wybrać.

Pamiętajmy żeby oglądać telewizję przy zapalonym świetle, ewentualnie przyciemnić obraz.

Relaks dla oka

Nie ważnie czy oglądamy TV czy pracujemy właśnie przy komputerze od czasu do czasu powinniśmy oderwać wzrok od ekranu i popatrzeć w dal. Najlepiej na nasze oczy działa kolor zielony, więc jeżeli za naszym oknem mamy  las w oddali to mamy wielkie szczęście. Powinno się od czasu do czasu pomrugać oczami co spowoduje lepsze ich nawilżenie,
a w słoneczne dni należy nosić okulary ochronne.

 

Jeśli nosisz okulary lub soczewki

Jeżeli nosisz okulary musisz zadbać jeszcze o kilka elementów. Przede wszystkim systematycznie odwiedzaj okulistę i pilnuj aby mieć odpowiednie szkła. Noś okulary według zaleceń lekarza. Jeżeli masz osobne okulary do czytania, do pracy przy komputerze i do chodzenia nie używaj ich zamiennie.

Używaj soczewek zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeżeli np. nosisz soczewki jednodniowe nie noś ich dłużej. Na rynku są dostępne nawet takie, które nosi się miesiąc. Soczewki jednodniowe są dobrym wyborem np. na basen, bo gdy zamoczysz je w chlorowanej wodzie nie będzie ich szkoda. Pamiętaj o odpowiedniej higienie soczewek i pojemniczka aby uniknąć infekcji. Jeżeli nosisz soczewki jednodniowe nie noś ich cały dzień jeśli nie musisz, pozwalaj odpoczywać oczom kiedy tylko się da.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie