KuchniaZdrowie

Francuski eliksir młodości

0

Dlaczego francuzi słynący z diety bogatej w tłuste sery i pijący duże ilości alkoholu cieszą się dobrym zdrowiem? Może to geny, a może jedzą tłusto ale mało? Cała zasługa jest w alkoholu, a mianowicie w czerwonym winie i jego uzdrawiającej mocy.

Czym jest resweratrol?

Czerwone wino szczególnie to dobrej jakości zawiera sporo resweratrolu – antyoksydantu pochodzącego ze skórek winogron. Wytwarza się on w roślinie kiedy następuje uszkodzenie tkanki, zakażenie grzybicze, przy dużej ekspozycji na promieniowanie UV lub brak wody. W winie jest duża ilość resweratrolu, gdyż do jego produkcji stosuje się podwyższoną temperaturę, a fermentacja  jeszcze bardziej intensyfikuje jego wytwarzanie.

Co dobrego robi dla naszego organizmu?

  • przeciwdziała procesom utleniania, chroni śródbłonek naczyń krwionośnych przed uszkodzeniami, miażdżycą i zakrzepami, podwyższa poziom dobrego cholesterolu HDL.
  • Poprawia pamięć krótkotrwałą, a część mózgu odpowiedzialna za przyswajanie nowych wiadomości pracuje o wiele wydajniej
  • Zapobiega uszkodzeniom neuronów w mózgu i chorobie Parkinsona
  • Zapobiega zaćmie
  • Obniża cholesterol
  • Zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów jelita grubego
  • Zmniejsza wrażliwość komórek organizmu na insulinę
  • Zapobiega zakrzepicy

Jak dawkować resweratrol?

Dawka resweratrolu zależy od celu suplementacji. Porcja optymalna to od 250 do 500 mg związku, przyjmowana podczas głównego posiłku. Stosowanie jednocześnie z resweratrolem piperyny zwiększa biodostępność i spowalnia jego metabolizm. Piperyna wpływa korzystnie na wzrost efektywności działania resweratrolu. Zaleca się przyjmować te dwie substancje jednocześnie.

 

Podsumowując, resweratrol zasługuje na miano eliksiru młodości biorąc pod uwagę jego właściwości względem organizmu. Jednak jak mawiał Paracelus wszystko jest kwestią dawki. Jeżeli decydujemy się aby dieta była bogata w ten flawonoid  za sprawą wina pamiętajmy że to alkohol. Jeden kieliszek dziennie dla kobiety i dwa dla mężczyzny pite do posiłku z pewnością wystarczą. Nadmiar alkoholu powoduje bóle migrenowe głowy, może spowodować odwodnienie organizmu, podnosi  ciśnienie i zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi. Resweratrol rozrzedza krew i zapobiega jej krzepnięciu dlatego należy to wziąć pod uwagę przy planowaniu zabiegów chirurgicznych.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Kuchnia