DzieciRodzina

Edukacja przez zabawę? To możliwe!

0

Edukacja jest niezwykle ważnym aspektem w życiu każdego dziecka. Niektórzy rodzice już od najmłodszych lat zapisują swoje pociechy na różnorodne zajęcia dodatkowe, na których mogą nauczyć się potrzebnych umiejętności. W natłoku obowiązków nie można zapominać o podstawowej sprawie: dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. Odbieranie im czasu wolnego i rozrywki może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Czy zabawa jest ważna w życiu dziecka?

Coraz więcej doświadczonych pedagogów i psychologów jest zdania, że dziecko jest chłonne niczym gąbka i najlepiej uczy się poprzez zabawę. Czas spędzony na rozrywce daje pociechom spokój, poczucie bezpieczeństwa i radość. Ważne jest, aby pamiętali o tym pracownicy przedszkoli i żłobków, którzy spędzają stosunkowo najwięcej czasu z dziećmi w ciągu dnia. Doświadczeni opiekunowie zachęcają szkraby do edukacyjnych zabaw, które łączą w sobie przyjemność ze zdobywaniem podstawowych umiejętności – poznawaniem świata, rozszerzaniem wiedzy. Pomagają w tym edukacyjne zabawki.

Zabawki o wartości edukacyjnej

Zabawki edukacyjne charakteryzują się prostotą wykonania. Należą do nich różne gry zręcznościowe, tablice manipulacyjne. Producenci zabawek dbają, by wszystkie przedmioty były dopasowane do wieku dziecka i odpowiednio oznakowane. Tablice manipulacyjne przydają się w żłobkach i przedszkolach. Za ich pomocą dzieci mogą nauczyć się podstawowych liter alfabetu, cyfr, a także układania zdań. Nieco bardziej skomplikowane wersje umożliwiają naukę wyrażania emocji (dziecko określa na nich swój obecny nastrój). Starszym dzieciom z pewnością spodobają się gry edukacyjne, np. typu memory. Owa zabawka wpływa na ćwiczenie pamięci i kształtowanie strategicznego myślenia.

Inne sposoby na edukację przez zabawę

Dobre przedszkola kładą nacisk na nauczanie języków obcych, logorytmikę czy zajęcia sportowe. Są to programy edukacyjne realizowane dla nieco starszych dzieci. Wszystkie jednak łączy jedna cecha: nauka odbywa się przez zabawę. Pracownicy prywatnego przedszkola i żłobka „Elfik” z Sosnowca dbają o właściwy rozwój swoich podopiecznych. Oferują rozszerzone programy edukacyjne, wykraczające poza obowiązkowe zajęcia. Dzieci mogą nauczyć się nie tylko podstaw angielskiego, ale też niemieckiego czy francuskiego. Mają także możliwość wziąć udział w zajęciach z gimnastyki korekcyjnej, lekcjach pływania, tańca czy jazdy na łyżwach. Dodatkową rozrywką dla dzieci są okazjonalne imprezy okolicznościowe, podczas których dzieci mogą wypożyczać stroje karnawałowe.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dzieci