DomPrawo

Ekspertyza budowlana – dlaczego tak ważna?

0

Być może spotkaliśmy się już z terminem ekspertyza budowlana. Ale co to właściwie jest? Jest to najważniejszy dokument danego obiektu, sporządzony przez odpowiednio wykwalifikowaną osobę, a jego analiza pozwala nam dowiedzieć się najważniejszych rzeczy o budynku, którego dotyczy.

Ekspertyza budowlana – co to takiego?

Najważniejszy dokument danego obiektu to oczywiście ekspertyza budowlana. Jest to dokument, który pozwoli nam dowiedzieć się co tak naprawdę skrywają mury danego budynku. Choć na pierwszy rzut oka może wyglądać wyjątkowo dobrze, to właśnie ekspertyza budowlana, pozwoli rzetelnie ocenić stan budynku. Wszystko to dzięki temu co zawiera taka ekspertyza. Znajdziemy w niej precyzyjne obliczenia, oraz szereg badań mających na celu ocenić stan budynku. To ekspertyza powie nam czy budynek nadaje się do użytku, jak wygląda nośność ścian, i w jakim stanie są fundamenty. Ekspertyza budynku zawiera w sobie pomiary, obliczenia i opinie budynku jako całości, od fundamentów zaczynając, idąc poprzez konstrukcję a na dachu kończąc. Analiza dokładnie wykonanej ekspertyzy budowlanej budynku, obraz stanu faktycznego. Właśnie dlatego ten dokument, zaliczany jest do grona najważniejszych dokumentów.

Kto tworzy ekspertyzy budowlane?

Dokument jakim jest ekspertyza budowlana, tworzony jest nie tylko podczas zawierania umów kupna-sprzedaży obiektów. Prawo polskie wymaga okresowe sporządzanie ekspertyz budynków. Dzięki temu można wyłapać zmiany, które pojawiają się w trakcie korzystania z budynku oraz eliminację usterek, które zbagatelizowane mogłyby zaszkodzić naszemu życiu bądź zdrowiu. Biorąc to wszystko pod uwagę, nie zdziwi nas to, że taką ekspertyzę wykonują specjaliści mający duże doświadczenie. Ekspertyza budowlana składa się z dwóch podstawowych części. Pierwszą część nazywaną opinią techniczną sporządza inżynier budowlany lub technik mający uprawnienia budowlane, natomiast drugą czyli ekspertyzę techniczną dokonuje rzeczoznawca budowlany. Obie osoby muszą mieć ważne uprawnienia, tak, by ekspertyza była wartościowa.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dom