Zdrowie

Higiena intymna w ciąży – o czym należy pamiętać?

0
Higiena intymna w ciąży – o czym należy pamiętać?

Utrzymanie prawidłowej higieny intymnej podczas ciąży jest niezwykle ważne. Infekcje bakteryjne lub grzybicze mogą stanowić zagrożenie dla jej przebiegu oraz dla zdrowia noworodka. Zdarza się, że maluch bezpośrednio po porodzie musi otrzymać antybiotyki, które pomogą mu w walce z infekcją, której nabawił się właśnie poprzez kontakt z drogami rodnymi matki. Jak więc dbać o higienę intymną w ciąży?

Jaki płyn do higieny intymnej wybrać?

Podczas ciąży bardzo ważne jest używanie kosmetyków skierowanych do pań w stanie błogosławionym. Mają one specjalnie dobrany skład, który wspiera naturalną florę bakteryjną. Szczególnie ważny jest dodatek probiotyków i prebiotyków. Dzięki nim płyn wspiera utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej. Bardzo cenne są też kosmetyki z dodatkami, które wspierają regenerację skóry oraz łagodzą podrażnienia np. z kwasem hialuronowym. Substancje te są szczególnie cenne podczas połogu. Dzięki nim można szybciej poradzić sobie z odczuwanym bólem i dyskomfortem. Dobrze dobrany kosmetyk zdecydowanie podniesie Twój codzienny komfort, więc nie powinnaś na nim oszczędzać lub wybierać produktów, które wzbudzają Twoje wątpliwości. 

Czy można stosować wkładki higieniczne? 

Jeśli regularnie zaglądasz na blog o zdrowiu, taki jak http://mediprint.pl/,  to na pewno wiesz już, że warto używać wkładek higienicznych. Podczas ciąży z pewnością będziesz miała upławy o różnej intensywności. Pod jej koniec mogą one być naprawdę intensywne. Możesz też zauważyć powolne odchodzenie czopa śluzowego. Niezależnie od charakteru wydzieliny jest ona siedliskiem bakterii. Dlatego właśnie powinno się używać wkładek higienicznych, które powinny być zmieniane przy każdej wizycie w toalecie. Dzięki temu będziesz skracała czas kontaktu bakterii z Twoim ciałem. Warto też pamiętać, że używanie ich chroni bieliznę przed odbarwieniami i równocześnie pozwala obserwować kolor wydzieliny. To bardzo ważne, bo jej brązowe, zielone lub czerwone zabarwienie powinno wzbudzić niepokój. Jeśli zauważysz je u siebie, powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ginekologiem. Niepokojący jest także jasny śluz z widocznymi krwawymi smugami. O nim także powinnaś poinformować lekarza.

Czy w ciąży można korzystać z basenu? 

Jeśli lubisz pływać i nie masz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, to nie powinnaś rezygnować z aktywności. Pływanie czy aqua aerobik dla ciężarnych to pomogą Ci utrzymać dobrą formę i sprawią, że będziesz czuła się lepiej dzięki produkowanym podczas ruchu endorfinom. Musisz jednak pamiętać, że w wodzie łatwo jest złapać infekcję układu moczowego – bakteryjną lub grzybiczą. Nie oznacza to, że musisz rezygnować z zabawy w wodzie. Po prostu pamiętaj, by po każdej kąpieli dokładnie się umyć, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc intymnych. Może to zmniejszyć ryzyko infekcji, choć nie wykluczy jej całkowicie. Dopiero w przypadku nawracających infekcji powinnaś zastanowić się nad zmianą basenu, z którego korzystasz. Infekcję układu moczowego w ciąży często należy leczyć przy pomocy doustnego antybiotyku, więc bezpieczniej jest minimalizować jej ryzyko.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie