BiznesDom

Jak często powinno się wykonywać przegląd klimatyzacji?

0
jak-czesto-powinno-sie-wykonywac-przeglad-klimatyzacji

Dostępny obecnie klimatyzatory są niezwykle wszechstronne. Urządzenia nie tylko zapewniają przyjemny chłód w czasie letnich upałów, ale oczyszczają również powietrze i stanowią dodatkowe źródło energii cieplnej w tzw. sezonie przejściowym. Aby system klimatyzacyjny mógł jednak spełniać wszystkie z tych funkcji, to należy zadbać o jego stan techniczny. W praktyce sprowadza się to przede wszystkim do przeprowadzania regularnych prac serwisowych.

Czy serwisowanie klimatyzacji jest konieczne?

Każde domowe urządzenie jest narażone na wystąpienie różnego rodzaju awarii i usterek – nie inaczej jest w przypadku klimatyzatorów. Właśnie dlatego systemy klimatyzacyjne powinny być poddawane pracom serwisowym, które pozwolą na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i podjęcie odpowiednich kroków zaradczych. Nawet podstawowe oględziny wykonane przez specjalistę mogą zapobiec poważnemu uszkodzeniu oraz kosztownej naprawie sprzętu. Co więcej, okresowe przeprowadzanie przeglądu klimatyzacji ma pozytywny wpływ na sprawność urządzenia – jednostka pracuje cicho, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu i pobiera mniej energii elektrycznej.

Konieczność regularnego serwisowania klimatyzacji nie jest jednak podyktowana wyłącznie troską o stan samego urządzenia. Zaniedbanie kwestii prac porządkowych i konserwacyjnych może bowiem odbić się negatywnie na samopoczuciu i stanie zdrowia domowników. Jak to możliwe? Z czasem wewnątrz klimatyzatora (a zwłaszcza na jego filtrze) gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Brud w połączeniu z wilgocią stanowi z kolei idealne miejsce do rozwoju grzybów oraz pleśni. Mikroorganizmy rozprzestrzeniają się po domowej przestrzeni wraz z podmuchem chłodnego powietrza. Taki stan rzeczy jest szczególnie niebezpieczny dla alergików oraz osób, które cierpią na choroby górnych dróg oddechowych.

Z jaką częstotliwością przeprowadzać przeglądy klimatyzacji?

W polskim prawie brakuje przepisów, które jasno wskazywałyby częstotliwość przeprowadzania przeglądów klimatyzacji. Z tego powodu należy stosować się do sugestii ze strony firmy montującej oraz samego producenta sprzętu. Większość specjalistów zaleca, aby serwisować systemy klimatyzacyjne dwa razy w roku – zarówno w przypadku układów domowych, jak i biurowych.

Warto jednak dodać, że jest to tylko wartość orientacyjna. Jeżeli jednostka pracuje w wymagających warunkach, tj. miejscach, gdzie panuje wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza, warto wzywać ekipę serwisową nieco częściej – dotyczy to przede wszystkim instalacji zamontowanych w obiektach gastronomicznych, centrach handlowych czy budynkach użyteczności publicznej. Poza tym trzeba wziąć też pod uwagę rozmiar układu czy jego czas pracy. Kiedy powinno przeprowadzać się przegląd klimatyzacji?

Najrozsądniej wykonywać prace serwisowe pod koniec wiosny i na początku jesieni. W tym czasie klimatyzacja nie jest już użytkowana i można ją odpowiednio przygotować na następny sezon – wyjaśnia nam specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Katowic, która zajmuje się montażem i serwisem systemów klimatyzacyjnych.

Co obejmuje przegląd?

W ramach przeglądu domowej klimatyzacji wykonuje się kilka czynności kontrolnych. Specjaliści sprawdzają m.in. stan obudowy urządzenia oraz elementów elektrycznych, a zwłaszcza sterowników oraz połączeń wszystkich układów. Serwisanci zajmują się także czyszczeniem podzespołów (np. parownika czy tacy skroplin) oraz wymianą filtrów. Ważnym punktem serwisu jest także zweryfikowanie szczelności układu chłodniczego – w razie potrzeby dokonuje się uzupełnienia brakującego ziębnika.

Członkowie ekipy serwisującej odczytują też tzw. rejestr błędów oraz kontrolują działanie poszczególnych funkcji klimatyzatora. Jeżeli w czasie oględzin zostanie wykryta jakakolwiek usterka, to przeprowadza się naprawę urządzenia. Cena przeglądu klimatyzacji różni się od typu urządzenia, stopnia skomplikowania instalacji oraz zakresu prac. W większości przypadków wizyta serwisantów to koszt około 200-300 zł.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Biznes