UrodaZdrowie

Jak dbać o ciało podczas ciąży?

0

Kobiety ciężarne powinny szczególnie dbać o swój organizm. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na dobro dziecka, jednak nie zapominajmy także o naszym ciele, które również potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Co zrobić, by ciało wyglądało pięknie i było zdrowe zarówno w ciąży, jak i po rozwiązaniu?

Na rozstępy – balsamy oraz masaże

Bardzo częstym i uciążliwym problemem kobiet ciężarnych są rozstępy. Są to podłużne pręgi, które pojawiają się na ciele. Podczas ciąży skóra przyszłej mamy bardzo się rozciąga, co sprzyja powstawaniu rozstępów. Pojawiają się one szczególnie na brzuchu oraz na piersiach. Początkowo są koloru różowego i to wtedy możemy starać się o to, by zniknęły, stosując domowe sposoby. Z czasem rozstępy stają się białawe. Takich zmian nie usuniemy już samodzielnie w domu. Często występowanie rozstępów jest kwestią genetyczną. Warto jednak zawsze podjąć działania, aby zminimalizować ryzyko ich pojawienia się, a przynajmniej sprawić, że będzie ich na naszym ciele mniej. Na rozstępy poleca się specjalne balsamy – mogą to być produkty przeznaczone stricte dla kobiet ciężarnych. Warto zacząć stosować je już od początku ciąży. Dzięki nim nasza skóra będzie bardziej elastyczna i miękka, dzięki czemu ryzyko pojawienia się rozstępów będzie zminimalizowane. Na rozstępy dobrze działają także masaże z użyciem wyżej wspomnianych balsamów. Bądźmy jednak szczególnie ostrożne przy masażu brzucha.

Na suchą i wrażliwą skórę – kremy nawilżające

Ze względu na potężne zmiany, jakie zachodzą w ciele kobiety podczas ciąży jej skóra staje się często dużo wrażliwsza, niż przed zajściem w ciążę. Jest to spowodowane tym, że organizm kobiety ciężarnej wytwarza dużą ilość estrogenów. Dlatego też bardzo częstym zjawiskiem jest nadwrażliwość skóry podczas ciąży na składniki kosmetyków, które przed ciążą były przez kobietę używane bez żadnych problemów. Zwykle nadwrażliwość ta objawia się reakcją alergiczną. Warto wówczas na czas ciąży zmienić kosmetyki na hipoalergiczne, najlepiej dostosowane dla kobiet ciężarnych. Ważne jest regularne nawilżanie skóry, która w okresie ciąży może być bardziej sucha niż zazwyczaj. Zwykle po porodzie stan cery kobiety wraca do normy, a ona może z powodzeniem używać produktów, które stosowała przed zajściem w ciążę.

Przeciwko przebarwieniom – kremy z filtrem

Przez zmiany hormonalne skóra kobiety ciężarnej nierównomiernie wytwarza melaninę, czyli barwnik. Gdy nastąpi ekspozycja na promienie słoneczne, mogą powstać na jej ciele przebarwienia. Aby temu zapobiec, warto unikać nadmiernego wystawiania się na słońce. Na co dzień kobiety ciężarne powinny używać kremów z filtrem. Oprócz nakładania ich na te części ciała, które są odsłonięte, przyszła mama powinna pamiętać także o zabezpieczeniu skóry twarzy kremem z filtrem. Przebarwienia powstają bowiem najczęściej na ramionach, szyi, dekolcie i właśnie na twarzy. Przyszłym mamom odradza się opalanie w solarium. Może to bowiem doprowadzić właśnie do powstania licznych przebarwień, a ponadto także do innych konsekwencji, jak na przykład podwyższenie ciśnienia krwi.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Uroda