Uroda

Jak dbać o suche i łamliwe włosy?

0

Każdy typ włosów, a szczególnie te suche, potrzebuje czułej troski i codziennej pielęgnacji. Jeśli nie będą odpowiednio traktowane, efekty okażą się mizerne. Wystarczy, że będziesz stosować złe kosmetyki (szampony, odżywki), aby stan twoich włosów mocno się pogorszył.

Mycie i suszenie – kluczowa sprawa!

Niektórzy nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest odpowiednie suszenie włosów. Ustawienie zbyt gorącego strumienia powietrza (szczególnie pod włos), szarpanie, a podczas mycia wykonywanie gwałtownych ruchów dłońmi – to duże obciążenie dla struktury włosa. Zanim więc zaczniesz myć głowę, przygotuj sobie odpowiednie akcesoria potrzebne do pielęgnacji, a następnie rozczesz delikatnie włosy, aby usunąć z nich resztki zanieczyszczeń. Następnie nanieś na włosy szampon, zmieszaj z odrobiną wody, ale w niedużej ilości, proporcjonalnie do ich długości. Delikatnie masuj głowę i włosy opuszkami palców, bez drapania, wykonując niewielkie okrężne ruchy. Po tych czynnościach spłucz szampon z głowy, ściskając je delikatnie dłońmi, nie trzyj ręcznikiem.

Jakie środki pielęgnacyjne?

Włosy suche wymagają użycia specjalnych szamponów. Musi to być preparat o odpowiednich składnikach (np. aloes, miód, mleczko pszczele, masło shea, kreatyna, czy gliceryna), za pomocą których odpowiednio nawilżysz włosy. Nie możesz też zapominać o przesuszonych końcówkach, na które trzeba nakładać np. olejek arganowy, aby je odpowiednio wzmocnić. Oczywiście musisz pamiętać o stosowaniu szamponów z substancjami sztucznymi, z silikonami, substancjami zapachowymi itd. Lepiej wybierać tylko i wyłącznie naturalne kosmetyki, oparte składnikowo na bazie wyciągów roślinnych i olejków. Pamiętaj również o tym, że oprócz prawidłowego nawilżenia liczy się także coś innego, a mianowicie zatrzymanie wody w strukturze włosa. Do tego celu stosuje się emolienty, którymi są silikony, parafina, olejki i masła roślinne. O dwóch pierwszych możesz zapomnieć, dlatego masz do wyboru dwa ostatnie składniki. Wśród nich wiodą prym oliwa z oliwek czy olejek z awokado i olejek arganowe.

Co więcej na suche i zarazem zniszczone włosy możesz nakładać maseczki proteinowe (np. z kreatyna czy jedwabiem). Dzięki nim szybciej je zregenerujesz. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli włosy są tylko suche, a nie znacznie niszczone, wtedy proteiny nie są wskazane.

Oprócz wyżej wymienionych sposobów pielęgnacji (odpowiedni szampon, mycie i suszenie) liczy się także olejowanie włosów, co chroni je, nawilża, wzmacnia i zapobiega stracie wilgoci. Warto tez stosować domowe płukanki i maseczki, które doskonale nawilżą i odżywią włosy od nasady po same końcówki.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Uroda