Zdrowie

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

0
jak-przygotowac-dziecko-do-wizyty-u-dentysty

Planując zabrać dziecko na pierwszą wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym, warto jest je najpierw do niej właściwie przygotować. Dla małego dziecka może się ona bowiem wiązać z wieloma emocjami i koniecznie powinniśmy zrobić wszystko, żeby dziecko od początku wiedziało, dlaczego sprawdzenie stanu ząbków i jamy ustnej jest tak bardzo ważne. W jaki sposób przygotować dziecko do pierwszego spotkania z dentystą?

Planując pójść z dzieckiem do dentysty dokładnie mu opisz, dlaczego jest to tak ważne

Pierwszym krokiem w przygotowaniach dziecka do wizyty u dentysty powinno być dokładne opisanie mu tego, czego może się po niej spodziewać. U małych dzieci nie tylko samo badanie, ale nawet leczenie stomatologiczne nie powinno się wiązać z bólem, więc na pewno rodzicom jest łatwiej przygotować do nich swoje dzieci. Maluchom z kolei powinno być dużo łatwiej  odbyć wizytę, a później bez problemu regularnie wracać jeszcze do gabinetu. W trakcie przygotowań dziecka do pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym warto jest mu też opisać, dlaczego wizyty u dentysty mają tak duże znaczenie. Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog dziecięcy z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach:

Przygotowania dziecka do wizyty u dentysty powinno też polegać na dokładnym opisaniu dziecku tego, dlaczego regularne kontrolowanie stanu ząbków jest tak ważne. Dziecko już od małego powinno wiedzieć, jak dbać o zęby i dlaczego, jeżeli czegoś się nie dopilnuje, może to mieć bardzo poważne konsekwencje i wiązać się z trudnym, nieprzyjemnym leczeniem.

Wybór odpowiedniego gabinetu i stomatologa dziecięcego

Przygotowania do pierwszej wizyty ze swoim dzieckiem u dentysty powinny też obejmować znalezienie odpowiedniego gabinetu. W tym celu warto jest sprawdzić w Internecie, które gabinety stomatologiczne w okolicy naszego miejsca zamieszkania cieszą się najlepszymi opiniami i po wizytach, w których rodzice są najbardziej zadowoleni np. z podejścia stomatologa do dziecka i tego jak potrafi je uspokoić i dokładnie tłumaczyć wszystkie wykonywane czynności oraz np. z tego, jak wygląda przystosowana do potrzeb najmłodszych pacjentów poczekalnia.

Naucz dziecko prawidłowej higieny jamy ustnej!

Pewność, że wizyta z dzieckiem u stomatologa nie będzie się wiązała z koniecznością wykonywania bardzo nieprzyjemnych zabiegów, wymaga nauki i przestrzegania zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Dzięki temu ryzyko powstania w zębach ubytków lub innych problemów w jamie ustnej znacznie się zmniejszy, a same wizyty w gabinecie stomatologicznym będą na pewno przyjemniejsze.

W trakcie wizyty kontrolnej dentysta na pewno też jeszcze dodatkowo zabezpieczy zęby małego pacjenta przed ryzykiem powstania i rozwoju próchnicy, wykonując stomatologiczne zabiegi profilaktyczne. U dzieci szczególne znaczenie mają lakowanie zębów i fluoryzacja.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie