Biznes

Jak znaleźć dobrą pracę w Belgii?

0

Wyjeżdżając do Belgii, trzeba mieć świadomość, że znalezienie pracy w tym kraju nie jest tak łatwe jak w Niemczech czy Holandii. Mimo to, nie jest to niemożliwe, a jeśli jest się wykształconym, 24okaże się to znacznie łatwiejsze.

Dla kogo praca w Belgii?

Jeżeli postanowimy wyjechać do Belgii za pracą, musimy mieć świadomość, że rynek pracy jest tam inny niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że belgijski rynek pracy otwarty jest tylko częściowo, a Belgowie najchętniej zatrudniają ludzi, którzy mają fach w ręku. Oznacza to, że najłatwiej znajdą tam pracę murarze, tynkarze, spawacze, mechanicy i malarze pokojowi. Polacy w Belgii wyrobili sobie opinię solidnych i wytrzymałych pracowników, który niestraszna jest praca w trudnych warunkach. Warto wiedzieć, że poza pracą fizyczną, można znaleźć tam również pracę biurową czy w instytucjach rządowych, ponieważ Bruksela jest siedzibą najważniejszych instytucji Unii Europejskiej oraz NATO. Jeśli ma się wyższe wykształcenie oraz zna się język, to można liczyć na pracę w administracji. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce praca Belgia, a na pewno każdy, kto postanowi wyjechać do Belgii za pracą, znajdzie coś dla siebie.

Problemy z zatrudnieniem

Wyjeżdżając do Belgii za pracą, jest jedna rzecz, o której trzeba pamiętać – Belgia to kraj, który jest mocno zróżnicowany pod kątem bezrobocia. Co z tego wynika? A no to, że jadąc tam do pracy, możemy się zdziwić, kiedy okaże się, że dla nas pracy nie będzie. Jest tak dlatego, że rynek pracy jest częściowo zamknięty i pierwszeństwo zatrudnienia mają rodacy, a dopiero potem pod uwagę brani są obcokrajowcy.

Bariera językowa

Belgia to kraj zróżnicowany nie tylko pod kątem bezrobocia, ale i języka! Ponad połowa Belgów posługuje się językiem niderlandzkim, natomiast około 30% Belgów mówi po walońsku; język waloński jest niemalże tożsamy z językiem francuskim. Reszta Belgów mówi w dwóch językach, tj. po niderlandzku i walońsku. Na szczęście wielu młodych Belgów zna język angielski, co jest ułatwieniem, ale wyjeżdżając do Belgii, powinno się zacząć uczyć języka niderlandzkiego.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Biznes