Katar sienny to nic innego, jak reakcja naszego organizmu na alergen. Najczęściej są nim pyłki roślin, ale równie często jest to kurz czy też sierść zwierząt. Czasem mylimy katar sienny ze zwykłym katarem. Jak radzić sobie na co dzień z katarem siennym i czy da się z niego wyleczyć?
Objawy kataru siennego
Katar sienny objawia się zwykle w bardzo podobny sposób, co zwykły katar, który spowodowany jest przeziębieniem. U osoby uczulonej pojawia się wydzielina z nosa. Najczęściej jest ona przezroczysta i dość wodnista. Poza tym objawem zaobserwować można także ból gardła, najczęściej w postaci jego lekkiego drapania i swędzenia. Swędzieć i puchnąć mogą także oczy uczulonego. Pojawić może się także silne łzawienie oczu i swędzenie nosa, a także spowodowane tym kichanie. Wszystkie te objawy pojawiają się najczęściej po bezpośrednim kontakcie z alergenem. Najczęstszą przyczyną występowania kataru siennego jest uczulenie na pyłki roślin, które nasila się mniej więcej od drugiej połowy czerwca i trwa często aż do końca sierpnia. Życie uczulonych na pyłki jest wtedy znacznie utrudnione, gdyż właściwie każde wyjście z domu wiąże się z ryzykiem nagłego ataku alergii. Często nawet otworzenie okna, jeśli mieszkamy w pobliżu roślinności, może nasilić nasze symptomy alergiczne. Jeśli jednak katar sienny spowodowany jest na przykład alergią na sierść zwierzęcia, to jego objawy pojawią się właśnie po bezpośrednim kontakcie z alergenem. Często symptomy są tak bardzo nasilone, że niemożliwe jest mieszkanie w jednym domu na przykład z kotem lub z psem, a każda wizyta pupila musi być zwieńczona generalnym sprzątaniem w celu pozbycia się ewentualnych resztek jego sierści.
Leczenie kataru siennego
Leczenie kataru siennego najczęściej polega na minimalizowaniu jego objawów. Zwykle unika się kontaktu z alergenem – na przykład gdy akurat na zewnątrz pyli roślina, na którą jesteśmy uczuleni, staramy się wówczas ograniczyć wyjścia z domu. Oczywiście nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe, ponieważ znacznie utrudnia to codzienne, normalne funkcjonowanie. Dlatego też, aby złagodzić objawy kataru siennego stosuje się najczęściej leki antyhistaminowe. Obok nich możemy posiłkować się także domowymi sposobami, na przykład regularnym płukaniem gardła roztworem wody z solą. Dużą ulgę mogą przynieść także aerozole do nosa, takie jak na przykład Afrin, Xylorin czy Otrivin. Preparaty te możemy kupić bez recepty w każdej aptece w niewygórowanych cenach. Czasem przeprowadza się również tzw. odczulanie.
Comments