Zdrowie

Jaki jest związek między miłością a oksytocyną?

0

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących oksytocyny. Więcej szczegółów w głównym artykule.

  • Oksytocyna jest wytwarzana w podwzgórzu i uwalniana podczas seksu, porodu i laktacji w celu wspomagania funkcji rozrodczych.
  • Ma skutki fizyczne i psychologiczne, w tym wpływa na zachowania społeczne i emocje.
  • Oksytocyna jest przepisywana jako lek ze względów położniczych i ginekologicznych i może pomóc w porodzie.
  • Badania pokazują, że może przynieść korzyści osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD), lękiem i zespołem jelita drażliwego (IBS).
Oksytocyna jest hormonem i neuroprzekaźnikiem, który bierze udział w porodzie i karmieniu piersią. Wiąże się również z empatią, zaufaniem, aktywnością seksualną i budowaniem relacji.Jest czasami określany jako „hormon miłości”, ponieważ poziom oksytocyny wzrasta podczas przytulania i orgazmu. Może również przynosić korzyści w leczeniu wielu stanów, w tym depresji , lęku i problemów jelitowych.

Oksytocyna jest wytwarzana w podwzgórzu, części mózgu. Kobiety zwykle mająwyższe poziomy niż mężczyźni.

Co to jest oksytocyna?

Oksytocyna jest neuroprzekaźnikiem i hormonem, który jest wyprodukowano w podwzgórze. Stamtąd jest transportowany i wydzielany przez przysadkę mózgową u podstawy mózgu.

To gra rolę w funkcjach rozrodczych kobiet, od aktywności seksualnej po poród i karmienie piersią. Stymulacja sutków powoduje ich uwolnienie.

Podczas porodu oksytocyna zwiększa ruchliwość macicy, powodując skurcze mięśni macicy lub macicy. Gdy szyjka macicy i pochwa zaczynają się rozszerzać przed porodem, uwalniana jest oksytocyna. To rozszerzenie zwiększa się wraz z kolejnymi skurczami.

Oksytocyna pełni również funkcje społeczne. Towpływy zachowanie więzi, tworzenie wspomnień grupowych, uznanie społeczne i inne funkcje społeczne.

Oksytocyna jako lek

Oksytocyna jest stosowana jako lek na receptę pod marką Pitocin. Pod nadzorem lekarza wstrzyknięcie oksytocyny jest czasami stosowane w celu wywołania skurczów porodowych lub ich wzmocnienia podczas porodu i pomaga zmniejszyć krwawienie po porodzie. Skutki uboczne obejmują szybkie bicie serca i nietypowe krwawienie.

Jeśli zbyt dużo oksytocyny zostanie dostarczone zbyt szybko, może to doprowadzić do pęknięcia macicy.

Oksytocynę można również podawać w celu wywołania skurczu macicy i opanowania krwawienia po porodzie lub przerwaniu ciąży.

To może być użyte medycznie w celu spowodowania przerwania ciąży lub dopełnienia poronienia.

Hormon miłości?

W 2012 roku naukowcy zgłoszone że ludzie w pierwszych stadiach przywiązania romantycznego mieli wyższy poziom oksytocyny w porównaniu z nieprzywiązanymi osobami samotnymi. Poziomy te utrzymywały się przez co najmniej 6 miesięcy.

Stwierdzono, że aktywność seksualna stymuluje uwalnianie oksytocyny i wydaje się, że odgrywa ona rolę w erekcji i orgazmie. Przyczyna tego nie jest w pełni zrozumiała, ale u kobiet może być tak, że zwiększona ruchliwość macicy może pomóc plemnikom w dotarciu do miejsca przeznaczenia. Niektórzy proponowali korelację między stężeniem oksytocyny a intensywnością orgazmu.

Kiedy oksytocyna dostaje się do krwiobiegu, wpływa na macicę i laktację, ale kiedy jest uwalniana do pewnych części mózgu, może wpływać na zachowania emocjonalne, poznawcze i społeczne.

Jeden z przeglądów badań nad oksytocyną stwierdza, że wpływ hormonu na „zachowania prospołeczne” i reakcje emocjonalne przyczynia się do relaksacji, zaufania i stabilności psychicznej.

Wydaje się, że oksytocyna w mózgu zmniejsza reakcje na stres , w tym lęk. Efekty te zaobserwowano u wielu gatunków.

Hormon został opisany jako „ważny składnik złożonego układu neurochemicznego, który pozwala organizmowi przystosować się do bardzo emocjonalnych sytuacji”.

Czy to takie proste?

W 2006 roku śledczy zgłoszone znalezienie wyższego poziomu oksytocyny i kortyzolu wśród kobiet, które miały „luki w relacjach społecznych” i bardziej negatywne relacje z głównym partnerem. Wszystkie uczestniczki otrzymywały terapię hormonalną (HT) po menopauzie .

Badania na zwierzętach wykazały wysoki poziom stresu i oksytocyny u norników, które zostały oddzielone od innych norników. Jednak gdy nornikom podano dawki oksytocyny, ich poziom niepokoju, stresu sercowego i depresji spadł , co sugeruje, że stres zwiększa wewnętrzną produkcję hormonu, podczas gdy dawki dostarczane z zewnątrz mogą pomóc zmniejszyć stres.

Oczywiście działanie oksytocyny nie jest proste.

Recenzja opublikowana w 2013 roku przestrogi że oksytocyna prawdopodobnie ma ogólne, a nie specyficzne działanie, a sama oksytocyna raczej nie wpłynie na „złożone procesy umysłowe wysokiego rzędu, które są specyficzne dla poznania społecznego”. Autorzy zwracają również uwagę, że chęć współpracy prawdopodobnie wynika przede wszystkim z lęku.

Niemniej jednak oksytocyna wydaje się być związana z zachowaniami społecznymi, w tym opieką matczyną, budowaniem więzi między parami, zachowaniami seksualnymi, pamięcią społeczną i zaufaniem.

Efekty behawioralne

Dostarczanie oksytocyny w postaci aerozolu do nosa pozwoliło naukowcom zaobserwować jej wpływ na zachowanie.

W 2011 roku badania opublikowane w Psychopharmacology znaleziony że oksytocyna donosowa poprawiła samoocenę w sytuacjach społecznych i zwiększyła cechy osobowości, takie jak ciepło, zaufanie, altruizm i otwartość.

W 2013 roku badanie opublikowane w PNAS sugerowało, że oksytocyna może pomóc mężczyznom zachować wierność swoim partnerom poprzez aktywację ośrodków nagrody w mózgu.

W 2014 roku naukowcy opublikowali wyniki w czasopiśmie Emotion sugestia że ludzie bardziej intensywnie widzieli wyraz twarzy u innych po otrzymaniu oksytocyny w aerozolu do nosa.

Zagrożenia

Rola oksytocyny jest złożona i niełatwa do określenia.

Chociaż wydaje się, że wzmacnia więzi i tworzenie społeczności, może również zachęcać do tworzenia „grup wewnętrznych” i „grup obcych”, wywołując zazdrość, uprzedzenia i być może agresję.

Uczestnicy badania z 2014 roku częściej kłamali na korzyść innych osób z tej samej grupy po otrzymaniu oksytocyny. Według naukowców odkrycia mogą pomóc w „dostarczeniu wglądu w to, kiedy i dlaczego współpraca przeradza się w korupcję”.

Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć złożoność oksytocyny i jej działanie.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie