Nawozy ekologiczne są skutecznym sposobem na silne, piękne rośliny. Uzyskanie barwnych kwiatów oraz obfitych plonów wymaga zadbania o jakość gleby, w której rosną krzewy i drzewa. Co więcej, zdrowa, mocna roślina łatwiej oprze się chorobom i szkodnikom. Gotowe produkty ekologiczne są coraz bardziej popularne. Łatwo je rozpoznać na półce, są oznaczone napisami bio, eko bądź organic. A dlaczego warto stosować nawozy ekologiczne? Sprawdź!
Zalety wynikające ze stosowania nawozów ekologicznych
Nawozy ekologiczne, organiczne, to nawozy pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Często są to produkty wieloskładnikowe, których stosowanie jest całkowicie bezpieczne dla roślin i środowiska naturalnego. Wzmacniają one glebę, gwarantują zdrowe, obfite kwitnienie oraz bogate plony. Znacząco wpływają na zwiększenie odporności roślin.
Stosowanie nawozów ekologicznych sprawia, że do gleby wprowadzane są związki mineralne oraz cenna materia organiczna. Są one bezpieczne dla upraw, można je uzupełniać innymi środkami. Nie zawierają sztucznych składników, z łatwością zastępują one tradycyjne, chemiczne środki. Jak wskazują specjaliści firmy Zielony Klomb, można stosować ekologiczne nawozy ogólne, przeznaczone dla wszystkich roślin, jak również środki przeznaczone dla wybranych ich gatunków.
Najpopularniejsze nawozy ekologiczne
Uniwersalnym nawozem ekologicznym jest biohumus. Jest to przetworzony przez dżdżownice materiał organiczny, który jest skuteczniejszy niż tradycyjny obornik. Jego stosowanie sprawia, że rośliny są mocniejsze, a plony obfitsze. Jest dostępny w formie płynu, dedykowany poszczególnym roślinom seriach. Jego wyjątkową cechą jest to, że nie można przekroczyć bezpiecznej dawki, nie występuje tu ryzyko przenawożenia gleby.
Obornik to równie popularny, ekologiczny nawóz. Jest powszechnie stosowany z uwagi na swoje zalety – dostarcza wielu składników odżywczych, jest niedrogi i bardzo skuteczny. Znacząco poprawia stan gleby, użyźnia ją i odkwasza. Może być stosowany w tradycyjnej formie, a także w postaci granulek, których zaletą jest brak specyficznego zapachu oraz łatwość przyswajania.
Cennym źródłem składników odżywczych jest ptasi nawóz, określany mianem guana. Najczęściej pochodzi on od kur, zawiera fosfor i azot.
Comments