Zdrowie

Krwawienie z dziąseł czy należy się bać?

0
Hands holding toothbrush with bleeding per gum concept

Kiedy zauważymy ze nasze dziąsła krwawią powinniśmy poświęcić im trochę uwagi. Zazwyczaj naszym obiektem zainteresowania są zęby – mają być zdrowe i białe, ale o dziąsłach niestety zapominamy. Krwawiące dziąsła mogą być objawem poważnej choroby, ale też skutkiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

Technika mycia zębów

Na samym początku należy wziąć pod lupę samo mycie zębów. Ważne aby robić to odpowiednią techniką czyli ruchem wymiatającym od dziąseł po końce zębów. Niektórzy chcą przesadnie wyszorować zęby nie patrząc na to, że właśnie uszkadzają swoje dziąsła. Podczas mycia zębów to nie moc a technika i odpowiednio długi czas mycia gwarantuje solidnie czyste zęby. Czasem należy wymienić  szczoteczkę na taką z bardziej miękkim włosiem. Przyczyna problemu może być także płytka nazębna która gromadzi się jeżeli zęby są niedbale szczotkowane. Tutaj można posłużyć się specjalnymi tabletkami barwiącymi niedomyte miejsca aby zorientować się które obszary naszego uzębienia zaniedbujemy najczęściej.

Odpowiednia pasta.

Pasta do zębów dla osób z problemem krwawiących dziąseł powinna zawierać składniki takie jak  kora dębu, mleczan glinu, chlorheksydyna, bisabolol, alantolina, ekstrakt z siemienia lnianego. Przy wyborze płynu do płukania jamy ustnej należy wybierać te które nie zawierają alkoholu. Dodatkowo można stosować płukanki z szałwii lub rumianku.

Objaw choroby

Krwawiące dziąsła mogą być objawem niedoboru witaminy K, zaburzeń krzepliwości, cukrzycy, chorób wątroby lub niewłaściwego stosowania leków przeciwzakrzepowych. Z chorób przyzębia krwawiące dziąsła mogą świadczyć o rozpoczynającej się paradontozie. Jest to odsłanianie szyjek zębowych, które nieleczone może doprowadzić do utraty zębów.

Komu grożą krwawiące dziąsła?

Najbardziej narażone na ten przykry objaw są osoby starsze ze względu na zmiany degeneracyjne zębów i dziąseł, kobiety w ciąży ze względu na wahania hormonów, palacze, osoby z cukrzycą.

Jeżeli zauważymy u siebie krwawiące dziąsła i nie możemy się uporać z tym problemem poprzez poprawę higieny jamy ustnej i dobór odpowiednich produktów, należy zgłosić się do dentysty lub periodontologa.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie