DzieciRodzinaZdrowie

Nagła śmierć łóżeczkowa u dziecka

0

Śmierć łóżeczkowa nazywana jest także często syndromem nagłej śmierci łóżeczkowej. Dotyka dzieci najczęściej od drugiego do czwartego miesiąca życia. Nie wiemy co dokładnie powoduje śmierć łóżeczkową, jednak istnieją pewne czynniki, które prawdopodobnie zwiększają ryzyko jej wystąpienia.

Co powoduje śmierć łóżeczkową?

Śmierć łóżeczkowa to nagła śmierć dziecka, najczęściej zdrowego, u którego nie występowały wcześniej żadne poważne dolegliwości, mogące wskazywać na wysokie prawdopodobieństwo zgonu. Jak sama nazwa wskazuje, śmierć następuje podczas snu dziecka, bez początkowej świadomości jego opiekunów. Śmierć łóżeczkowa najczęściej spowodowana jest niedotlenieniem dziecka. Rodzice dopiero po czasie zauważają, że ich dziecko przestało oddychać. Wówczas na udzielenie mu pomocy jest najczęściej zbyt późno. Nie zbadano jeszcze, co dokładnie jest czynnikiem powodującym tak nagłą śmierć dziecka. Wiadomo, że prawdopodobieństwo nagłej śmierci łóżeczkowej jest wyższe, gdy wystąpią pewne określone czynniki. Po pierwsze, znacznie częściej zdarza się ona w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie, niż u dzieci urodzonych w terminie. Powinniśmy być szczególnie wyczuleni na takie sytuacje również wtedy, gdy w naszej rodzinie wystąpił jakikolwiek przypadek śmierci łóżeczkowej. Statystyki pokazują, że największe ryzyko jest wówczas, gdy pojawiła się ona wśród rodzeństwa dziecka. Ponadto śmierć łóżeczkowa częściej dotyczy dzieci, których matka paliła podczas ciąży, albo które po urodzeniu są biernymi palaczami. Dlatego tak ważne jest, aby w obecności dziecka nigdy nie palić papierosów.

Niania elektroniczna z monitorem oddechu

Gdy w naszej rodzinie pojawi się wcześniak, prawdopodobnie już w szpitalu usłyszymy, że konieczny będzie zakup monitora oddechu. To właśnie dzieci urodzone przedwcześnie są najbardziej narażone na występowanie  bezdechów, które doprowadzić mogą do śmierci łóżeczkowej. Niezależnie jednak od tego, czy nasze dziecko jest wcześniakiem, czy urodziło się w terminie, warto zawsze zainwestować w sprzęt, jakim jest niania elektroniczna wyposażona w monitor oddechu. Dzięki takiemu urządzeniu będziemy mogli obserwować oraz słyszeć, co dzieje się u naszego maluszka, nawet podczas przebywania w innym pomieszczeniu. Niezwykle ważne jest, aby niania elektroniczna posiadała monitor oddechu, ponieważ to właśnie on głównie może uchronić nasze dziecko przed śmiercią łóżeczkową. Gdy oddech naszego dziecka staje się rzadszy i bardziej płytki, monitor zaalarmuje nas o tym poprzez sygnały dźwiękowe oraz świetlne. Warto przed zakupem zwrócić uwagę na to, jaki zasięg będzie miało nasze urządzenie. Gdy mieszkamy w niewielkim mieszkaniu w bloku, nie musi on być zbyt duży, aby spełnić nasze oczekiwania. Jeśli jednak mieszkamy w dużym metrażu, warto wybrać nianię elektroniczną z większym zasięgiem.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dzieci