Brama garażowa jest istotnym elementem zabezpieczającym garaż przed wizytą niepożądanych gości. Jest również istotnym elementem wpływającym na estetykę całego budynku i naszej posesji. Czym się kierować przy wyborze nowoczesnej bramy garażowej?
Rozmiar bramy
Warto szczędzić czasu na dokładną ocenę naszych potrzeb, w zakresie wymiarów bramy. Zbyt mała będzie niewygodna przy manewrowaniu samochodem – wjeżdżaniu i wyjeżdżaniu do garażu. Musimy wziąć więc pod uwagę np. rozmiar samochodu. Jednak za duża brama będzie również niewygodna – otwieranie i zamykanie może blokować sporą część niewielkiej powierzchni podwórza. Poza tym będzie wiązała się w wyższymi kosztami – nie tylko zakupu samej bramy, potrzebna będzie również wyższej klasy automatyka budynkowa – m.in. mocniejszy silnik służący do otwierania i zamykania bramy.
Klasa wodoszczelności i izolacyjności akustycznej
Choć niewiele osób o tym myśli przy zakupie, to jest to sprawa istotna – nikt z nas nie chciałby, aby jego garaż „stał w wodzie” podczas mocniejszego deszczu. Może na tym ucierpieć nie tylko zaparkowany w garażu samochód, co już samo w sobie byłoby ogromną stratą, ale również składowane w garażu artykuły, a przecież prawie każdy wykorzystuje garaż jako przydomowy magazynek. W dodatku, podczas intensywnych opadów ucierpieć może zamontowana wewnątrz garażu automatyka budynkowa – wymiana samego silnika i sterownika do bramy może pociągnąć tysiące złotych.
Izolacyjność akustyczna ma szczególne znaczenie, jeśli garaż jest połączony z domem – cóż nam z nawet najlepszych okien, jeśli hałas z ulicy będzie się przedostawał do mieszkania nieszczelną bramą?
Automatyka budynkowa – współpraca z bramą
Dzisiaj niemal każdy decydujący się na modernizację garażu czy ogrodzenia decyduje się również na skorzystanie z dobrodziejstw automatyki budynkowej. Warto przy wyborze bramy wziąć to pod uwagę – np. bramy jednoskrzydłowe lepiej z nią współpracują niż dwuskrzydłowe. Nawet jeśli dzisiaj nie instalujemy automatyki, warto myśleć o przyszłości.
Comments