UrodaZdrowie

Paradontoza czyli zapalenie przyzębia

0

Paradontoza to bardzo często występująca choroba jamy ustnej. Najczęściej pojawia się u osób w dojrzałym wieku, zwykle po 40 roku życia, jednak może dotknąć także młodszych. Zbagatelizowana paradontoza może doprowadzić do bardzo wielu nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego już przy pierwszych objawach należy szybko reagować.

Przyczyny paradontozy

Najczęściej jako główną przyczynę zapalenia przyzębia wskazuje się nieprawidłową higienę jamy ustnej. Aby zapobiegać rozwojowi tej choroby należy szczególnie zwracać uwagę na to, w jaki sposób dbamy o czystość naszych zębów. Zęby powinniśmy myć po każdym spożytym posiłku, a absolutne minimum to dwa razy dziennie. Zainwestujmy w dobrej jakości szczoteczkę do zębów – najlepiej, aby była to szczoteczka elektryczna, gdyż ta lepiej niż zwykła szczoteczka oczyści nasze zęby. Na samym szczotkowaniu jednak nie możemy poprzestać – w ten sposób nie wyczyścimy bowiem dokładnie przestrzeni międzyzębowych. Powinniśmy zatem korzystać codziennie z nici dentystycznej. Jeszcze lepszą metodą oczyszczania przestrzeni międzyzębowych jest używanie irygatora dentystycznego. Są jednak również takie przypadki, gdy paradontoza występuje u osób, które nie popełniają błędów w codziennej higienie uzębienia. Przyczyną paradontozy może być na przykład uraz mechaniczny w jamie ustnej. Większe ryzyko wystąpienia zapalenia przyzębia występuje u nałogowych palaczy. Dlatego jeśli zależy nam na dobrej kondycji naszych zębów, ważne jest, aby ograniczyć, a najlepiej całkowicie rzucić nałóg.

Krwawienie dziąseł – pierwszy objaw paradontozy

Jednym z pierwszych symptomów, które zwiastują zapalenie przyzębia, jest krwawienie dziąseł. Dziąsła są bardziej wrażliwe i delikatne na dotyk i inne czynniki, takie jak na przykład niska temperatura. Krwawienie dziąseł najczęściej pojawia się podczas szczotkowania zębów, choć niekiedy może wystąpić także samoistnie. W wielu przypadkach objawy te są bagatelizowane przez pacjentów, a to prowadzi do postępującego rozwoju choroby i wielu poważnych dla naszego zdrowia konsekwencji. W późniejszym stadium choroby pojawiają się także inne symptomy. Z jamy ustnej chorego wydobywa się nieprzyjemny zapach, a on sam odczuwa niekomfortowy posmak w ustach. Dodatkowo odsłaniają się szyjki zębowe. Najbardziej poważnym objawem jest to, że zęby zaczynają się ruszać. To stadium paradontozy jest już bardzo poważne i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

Jak leczyć paradontozę?

Gdy podejrzewamy u siebie zapalenie przyzębia, nie należy zwlekać, lecz od razu udać się do lekarza stomatologa. Możemy zastosować (na czas oczekiwania na wizytę) środki, które mają uśmierzyć ból dziąseł oraz złagodzić inne dolegliwości. Są to na przykład specjalistyczne pasty, które możemy zakupić bez recepty w aptekach, a nawet w niektórych drogeriach. Warto jednak pamiętać, że takie produkty nie leczą, a jedynie łagodzą symptomy. Dlatego też jak najszybciej powinniśmy udać się na wizytę do lekarza. W początkowej fazie rozwoju choroby wystarczy, że stomatolog usunie nagromadzony kamień oraz płytkę nazębną. Równie ważne jest jednak wdrożenie przez nas odpowiedniej higieny jamy ustnej. Z wizytą u lekarza nie należy czekać, gdyż w zaawansowanym stadium choroby konieczna może być nawet interwencja chirurgiczna.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Uroda