KuchniaZdrowie

Popraw trawienie jedząc ananasa

0
The concept of abdominal pain in a woman. The girl in underwear holds a stomach with a hand from pain.

Ananas jest owocem, który najczęściej kojarzy się z krążkami w puszce w zalewie bądź całym owocem, który bywa częściej ozdobą stołu na przyjęciach niż obiektem zainteresowania owocowych łakomczuchów. Warto jednak skusić się na ten owoc ze względu na zawartość bromelainy.

Czym jest bromelaina?

Jest to substancja wytwarzana przez owoc ananasa w obronie przed larwami owadów, która rozkłada białka. Dostępna jest również w formie suplementu. W kuchni służy do zmiękczania mięsa.

Właściwości jakie posiada bromelaina

  • Działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwzakrzepowo
  • Wspomaga złuszczanie martwego naskórka i przyspiesza gojenie ran oraz oparzeń
  • Leczy kaszel, zapalenie zatok
  • Obniża ilość wydzieliny oskrzelowej
  • Wzmaga działanie antybiotyków
  • Usprawnia trawienie białek

Dawkowanie

Zalecana dawka bromelainy to 500 mg, do 3 razy dziennie, nie dłużej niż miesiąc. Dla pobudzenia trawienia należy przyjmować ją razem z posiłkiem, a w innych celach – na czczo, minimum pół godziny przed jedzeniem. Bromelainę należy popijać niewielką ilością wody.

Odchudzanie z ananasem

Bromelaina przyśpiesza przemianę materii, ma właściwości oczyszczające i moczopędne, dlatego pomaga w walce z cellulitem. Zawarty w ananasie błonnik pokarmowy daje uczucie sytości na długi czas.  Dodatkowo usuwa substancje toksyczne  z organizmu. Wymienione właściwości dotyczą tylko świeżego owocu. Ananasy  w puszce w cukrowej zalewie  dostarczają tylko pustych kalorii. Ananas doskonale nadaje się jako dodatek do sałatek owocowych, sałatek z kurczakiem bądź tuńczykiem i koktajli.

Kiedy zachować ostrożność

Nie należy przyjmować bromelainy razem z lekami przeciwzakrzepowymi i uspokajającymi, gdyż potęguje ich działanie. To samo zalecenie dotyczy soku z ananasa i samego ananasa. Szczególną ostrożność powinny zachować również osoby chore na cukrzycę. Lepszym wariantem dla nich będzie przyjmowanie suplementu niż samego owocu. Jeśli jednak zdecydują się one na zjedzenie samego ananasa, należy pamiętać aby obniżyć jego indeks glikemiczny dodając np. jogurt.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Kuchnia