Zdrowie

Poród naturalny a cesarskie cięcie – czym się różnią?

0

Na czym polega poród siłami natury, a kiedy stosowane jest cesarskie cięcie? Co musisz wiedzieć o obu metodach rodzenia dziecka? Zapraszamy do lektury!

Poród naturalny a cesarskie cięcie

Poród naturalny a cesarskie cięcie” – to kwestia, którą rozważa prawie każda kobieta w ciąży. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze masz wpływ na to, w jaki sposób urodzisz swoją pociechę. Czasami kobiety chcą rodzić siłami natury, w rzeczywistości jednak pojawiają się komplikacje i konieczne jest zastosowanie cesarskiego cięcia. Innym razem natomiast ciąża przebiega prawidłowo, jednak z uwagi na strach przed bólem, ostateczną decyzją jest poród przez cesarskie cięcie.

Bardzo trudno w sposób jednoznaczny określić, który rodzaj porodu jest lepszy. Dość powszechnie uważa się, że poród siłami natury, właśnie jako naturalny i bezpieczniejszy dla kobiety i dziecka, jest korzystniejszym rozwiązaniem. Cesarskie cięcie jako zabieg operacyjny zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem powikłań. Z drugiej strony należy pamiętać, że czasem poród naturalny nie odbywa się w sposób prawidłowy, dlatego też wtedy jedynym ratunkiem jest cesarskie cięcie.

Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie zawsze wiąże się z wyższym ryzykiem ewentualnych powikłań. Najczęściej dotyczy to oczywiście przypadków, w których wcześniej kobieta podejmowała próbę porodu drogami natury lub dzieci to wcześniaki. Przy cesarskim cięciu przecina się powłoki skóry i macicy, zatem to dość poważna ingerencja. Główne ryzyko wiąże się z wystąpieniem infekcji i zakażeń podczas gojenia ran oraz z kłopotami związanymi z tolerancją leków. Wykonanie cesarskiego cięcia sprawia, że przyszła mama nie odczuwa bólów porodowych, z drugiej strony może jednak czuć się gorzej po samym zabiegu. Wszystko zależy tu od wielu czynników, w tym także tego, kiedy przeprowadzono cesarskie cięcie – jeśli dokonano tego w optymalnym momencie, mama może być w znakomitej formie. Cesarskie cięcie wykonuje się najczęściej w chwili, gdy istnieje zagrożenie zdrowia lub życia matki bądź dziecka. Dzięki temu rośnie szansa na szczęśliwe rozwiązanie.

Poród naturalny

Poród naturalny to zjawisko fizjologiczne, jeśli kobieta jest zdrowa, a ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Oczywiście konieczne jest odpowiednie wsparcie położnej. Jeżeli kobieta chce lub musi skorzystać ze środków przeciwbólowych, podaje się np. syntetyczną oksytocynę lub znieczulenie zewnątrzoponowe. W takiej sytuacji kobieta przechodzi oczywiście przez wszystkie etapy porodu, począwszy od lekkich skurczów przez silne skurcze przy rozwieraniu szyjki macicy aż po fazę parcia, kiedy dziecko wydostaje się na świat.

Warto wiedzieć, że przy porodzie siłami natury również występuje pewne ryzyko powikłań. Chodzi tu np. o pęknięcie krocza w czasie parcia czy owinięcie dziecka pępowiną. Przy niekorzystnej sytuacji lekarz może podjąć decyzję o natychmiastowym cesarskim cięciu, aby nie ryzykować zdrowia i życia matki i dziecka.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie