Różności

Rodzaje materiałów. Co z czego szyć?

0

Jakość ubrania zależy w dużej mierze od rodzaju i właściwości materiału, z jakiego zostało wykonane. Warto więc znać właściwości poszczególnych tkanin i dzianin, aby dobierać je odpowiednio do oczekiwań. Z jakich materiałów zatem szyć poszczególne części garderoby?

Wygoda kontra forma

Wybierając materiał na ubranie powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad jego zastosowaniem. W zależności od przeplatania włókien mamy do dyspozycji dzianinę, która jest rozciągliwa i komfortowa w noszeniu, oraz tkaniny, które dzięki małej elastyczności lepiej trzymają formę i wyglądają o wiele szlachetniej. Jeśli więc szukasz ubrania, które powinno utrzymywać fason i prezentować się elegancko – wybierz tkaninę. Natomiast jeśli zależy ci na komforcie, dopasowaniu do sylwetki i cieple – dzianiny będą najlepszą propozycją.

Dzianina dresowa czy nowoczesny poliester?

Dzianiny dresowe dobrej jakości mają swoich zagorzałych zwolenników, gdyż nosi się niezwykle komfortowo, pozwala skórze oddychać i świetnie komponuje się z wieloma innymi materiałami. Coraz częściej jednak jest zastępowana przez poliester, zwłaszcza w ubraniach sportowych. Nowoczesne struktury materiału poliestrowego mają podobne właściwości termoizolacyjne i oddychające, aczkolwiek potrafią się bardziej elektryzować. W przypadku odzieży dla dzieci i niemowląt lepszym wyborem jest dzianina dresowa.

Bluzki, bluzy, koszule i topy

Wybór materiału na górną część garderoby powinien być podyktowany jej przeznaczeniem. Jeśli poszukujemy ubrania na co dzień, w którym chcemy czuć się komfortowo i bez skrępowania ruchów, najlepiej wybrać wówczas dzianinę dresową, swetrową czy, jak w przypadku koszulek, lekką dzianinę bawełnianą. Na bluzki o charakterze bardziej eleganckim lepiej wybierać tkaniny bawełniane lub poliestrowe o zwartej formie. Dodatek sztucznych włókien zapewni większą wytrzymałość i zmniejszy podatność na zagniecenia.

Spodnie, sukienki i spódnice

Podobnie jak w przypadku górnych części garderoby wybór materiału powinien zależeć od przeznaczenia ubrania. Na bardziej eleganckie, wyjściowe czy biurowe spodnie, sukienki i spódnice lepiej sprawdzą się materiały takie jak poliester, cienka wełna dobrej jakości jako dodatek do składu, a marynarki i płaszcze najlepiej na wiskozowej, oddychającej podszewce. Ubrania te powinny trzymać fason i być odporne na zagniecenia, dlatego len i bawełna nie będą najlepszym wyborem. W przypadku swobodniejszych ubrań panuje już zdecydowana dowolność. Jeśli zależy nam na komforcie i wygodzie – dzianina dresowa będzie strzałem w dziesiątkę. Dzianiny swetrowe i sukienkowe świetnie sprawdzą się przy miękkich, otulających swetrach czy letnich sukienkach. Klasycznym i ponadczasowym materiałem na spodnie będzie również denim – wyjątkowo wytrzymały, odporny na utratę fasonu i wypychanie, a dzięki niewielkiemu dodatkowi 2-3% elastanu również komfortowy w noszeniu.

Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzemy, zwróćmy uwagę na jego skład i gramaturę. To one wpływają na właściwości materiału, wytrzymałość oraz komfort jego użytkowania.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Różności