CiekawostkiDomRóżności

Uszkodzenie mienia podczas przeprowadzki – kto za to odpowiada?

0

Dobrze zabezpieczone na czas przeprowadzki sprzęty rzadko ulegają zniszczeniu. Zdarzają się jednak niedopatrzenia lub sytuacje losowe, gdy mimo zachowania najwyższej staranności mienie zostanie uszkodzone podczas przenoszenia lub transportu. Kto ponosi za to odpowiedzialność i jak można zabezpieczyć się przed ewentualnymi stratami finansowymi? Sprawdzamy.

Przeprowadzka na własną rękę a szkody w mieniu 

Gdy decydujesz się na samodzielny przewóz swojego dobytku, sprawa jest prosta – bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za ewentualne szkody. Nawet gdy meble czy sprzęty są nowe i objęte gwarancją producenta, w większości przypadków nie obejmuje ona uszkodzeń powstałych w czasie transportu. Podobnie rzecz się ma z ubezpieczeniem mienia, które chroni majątek firmy czy prywatne mienie tylko w konkretnym miejscu, a nie podczas transportu.

W związku z tym masz dwa wyjścia – albo zaryzykujesz i pogodzisz się z ewentualnym obniżeniem wartości przewożonych rzeczy, albo ubezpieczysz konkretne sprzęty na czas transportu. Koszty takiego ubezpieczenia są jednak stosunkowo wysokie. Bardziej opłacalnym wyjściem będzie zatem powierzenie przeprowadzki i opróżnienia mieszkania z cennych sprzętów wyspecjalizowanej firmie.

Co się stanie, gdy firma transportowa uszkodzi przewożony sprzęt? 

Firma przeprowadzkowa, przyjmując zlecenie i realizując określone w umowie zadania, bierze na siebie również odpowiedzialność za wszelkie szkody, które mogą powstać podczas przeprowadzki lub transportu mienia. W praktyce oznacza to, że jeśli coś się zgubi lub zniszczy, otrzymasz odpowiednie odszkodowanie finansowe.

Choć zawsze staramy się jak najlepiej zabezpieczyć przewożony dobytek klientów, a zniszczenia zdarzają się bardzo rzadko, nasza firma jest ubezpieczona na wypadek szkód powstałych w czasie transportu na sumę 100 tysięcy złotych. Dzięki temu nasi klienci mogą być spokojni o powierzone nam mienie – tłumaczy pracownik firmy przeprowadzkowej z Krakowa Kengo.

Wybierając firmę, której powierzysz przeprowadzkę, koniecznie zwróć uwagę, czy ma ona ubezpieczenie OC przewoźnika, obejmujące szkody powstałe podczas przenoszenia i transportu. Wszelkie dostrzeżone usterki lub braki zgłaszaj od razu pracownikom transportowym – najlepiej dokładnie obejrzeć przewiezione rzeczy w ich obecności i w razie potrzeby sporządzić oficjalne pismo reklamacyjne. Renomowane firmy bez problemu wypłacają odszkodowanie za poniesione straty. W innym przypadku pozostaje droga sądowa lub zwrócenie się do Rzecznika Praw Konsumentów.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Ciekawostki