DzieciRodzina

Wczesna edukacja alternatywna, czyli przedszkola Montessori

0
Wczesna edukacja alternatywna, czyli przedszkola Montessori

Wybór przedszkola dla swojej pociechy często jest dla rodziców największym dylematem i problemem. Przepełnione grupy zajęciowe w publicznych przedszkolach z pewnością nie zachęcają do zapisania tam dziecka. Warto jednak zaznaczyć, że coraz większą popularnością w naszym kraju cieszą się przedszkola Montessori. To tradycja i alternatywa w wychowaniu dzieci, która początki ma już w XX wieku. Przedszkola te stawiają przede wszystkim na indywidualny rozwój dziecka, a także na rozbudzenie w nim naturalnego zamiłowania do nauki. Zgodnie z główną doktrynę, dziecko ma nauczyć się traktować pracę jako zabawę, a nie jako przykry obowiązek. Tak więc czym dokładnie jest przedszkole Montessori i czy warto zapisać tam swoją pociechę?

Czym jest przedszkole Montessori?

Przedszkole Montessori to placówka, która przede wszystkim stawia na indywidualny rozwój dziecka. Tak więc program kształcenia nie jest jednolity, gdyż w takim wypadku nie mógłby się on wpasować w indywidualne potrzeby każdego malucha. Wobec tego każdy pedagog w takim przedszkolu ogromną uwagę przykłada przede wszystkim do obserwacji dzieci. Zauważa, w jakim tempie się ono rozwija, a także daje mu odpowiednie narzędzia jak np. Plich zabawki edukacyjne, by go w tym rozwoju wesprzeć. Oczywiście struktura przedszkola znacznie różni się od tej, którą znamy z tradycyjnych placówek. Zwykle dzieci przebywają w grupach od kilki do kilkunastu osób, jednak grupy te nie są podzielone pod względem wieku. Dzięki temu dziecko od najmłodszych lat może przygotowywać się i przystosowywać do życia w społeczeństwie. Co ciekawe, opiekun nie stoi „ponad” dziećmi, ale znajduje się z nimi na równi w hierarchii. Oznacza to, że nie zarządza on ani nie decyduje za maluchów, zgodnie z przekonaniem, że nadmiar pomocy może przeszkadzać. Rola opiekuna sprowadza się raczej do podążania za dzieckiem i udzielenia mu pomocy, gdy zgłosi ono taką potrzebę.

Czy warto zapisać dziecko do przedszkola Montessori?

Przedszkola Montessori nie bez powodu cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością i zainteresowaniem ze strony rodziców. Przygotowują one dziecko do późniejszego życia w społeczeństwie, a także pozwalają mu na to, by rozwijało się ono we własnym tempie. Wobec tego dziecko nie musi podążać ślepo za grupą, a może skupić się na sobie i swoich potrzebach. Takie przedszkole z pewnością stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych placówek, w którym dziecko nie może liczyć na aż tak dużą samodzielność. Przedszkola te są więc pierwszym krokiem, do wykreowania charakteru i postaw maluszka.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dzieci