Zdrowie

Wkładka domaciczna czy tabletki antykoncepcyjne?

0

Wybór odpowiedniego środka antykoncepcyjnego zależny jest od wielu różnych czynników. Przede wszystkim wchodzą w grę względy i indywidualnych preferencji, ale też czynniki zdrowotne. Najczęściej jednak stosowane są tabletki antykoncepcyjne, ale nie zawsze można sobie na nie pozwolić.

Wkładka domaciczna – dla kogo

Sporo kobiet wybiera wkładki domaciczne, jako najlepszy środek antykoncepcyjny, jednak nie jest to dobry pomysł, jeśli planuje się kolejne ciążę. Przede wszystkim przeznaczona jest ona dla kobiet, które już nie będą rodzić, są w ciąży lub karmią. Jeśli już jednak kobieta wybierze spiralę antykoncepcyjną, musi przygotować się na kilka wizyt u lekarza. Po pierwsze trzeba przeprowadzić badania mające na celu sprawdzenie budowy macicy, bo właśnie w niej ma być umieszczona wkładka domaciczna. Oprócz tego lekarz odkaża pochwę, aby podczas zabiegu nie doszło do infekcji. Kolejna wizyta wiąże się z założeniem spirali za pomocą odpowiedniego aplikatora. Po około tygodniu i po pierwszej menstruacji musi przyjść na wizyty kontrolne, aby lekarz ocenił czy wkładka domaciczna jest na swoim miejscu i czy ogólnie wsyztsko jest w porządku pod kątem zdrowotnym.

Działanie tego środka antykoncepcyjnego polega na uniemożliwianiu dojścia do zapłodnienia przez stwarzanie nieodpowiedniego środowiska dla plemników.

Tabletki antykoncepcyjne

Dużo młodych kobiet (i nie tylko) wybiera ten środek zapobiegania ciąży. Nie jest to jednak dobry pomysł, bo tabletki często wpływają na niemożność późniejszego zajścia w ciążę. Można wyróżnić dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych. Pierwsze z nich zawierają tylko jeden hormon progestagen w bardzo niskim stężeniu, a w przypadku tabletek dwuskładnikowych dochodzi jeszcze estrogen. Działają jednak podobnie, czyli zagęszczają śluz, powodując w ten sposób utrudnienia w dotarciu plemnika do komórki jajowej.

Dal jednych kobiet najlepsza będzie wkładka domaciczna, a inne pozostaną tylko i wyłącznie przy tabletkach antykoncepcyjnych. Każdy ma prawo do wyboru najlepszego dla siebie środka, ale zawsze najważniejszym aspektem powinna być kwestia zdrowotna. Trzeba dobrze się zastanowić, zanim sięgnie się po antykoncepcję, aby sobie nie zaszkodzić.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie