Każdy lubi, kiedy się go chwali. To podnosi samoocenę i motywuje do działania. Ważnym elementem coachingu jest wykład motywacyjny, który ma za zadanie podnieść samoocenę… Ale czy na pewno to pomaga w lepszej i bardziej efektywnej pracy?
Czym jest wykład motywacyjny?
Wykład motywacyjny to stały element coachingu; korzysta się z niego podczas różnego rodzaju szkoleń dla menedżerów i pracowników. Jest to monolog, wykład, który ma dać „moc do działania” i poprawić samoocenę, pomóc znaleźć siłę, by podążać drogą do celu. Czy jednak taki wykład naprawdę pomaga? Czy naprawdę sprawia, że właśnie dzięki niemu osiągniemy cel? Trudno jest stwierdzić jednoznacznie. Jak wszystko, i wykład motywacyjny ma swoje wady i zalety.
Znaczenie samooceny
Na łamach Advences in Experimental Psychology ukazał się artykuł autorstwa Marka Leary’a i Roya Baumeistera dotyczący samooceny i tego, jak na nią wpływa tzw. sztuczne pompowanie. Według badań, jakie przeprowadzili obaj panowie, sztuczne pompowanie samooceny ani nie poprawia jakości życia, ani nie wpływa na nie pozytywnie, więc reasumując – nie ma sensu sztucznie podbijać samooceny. Jest ono nie tylko zupełnie bezużyteczne, ale i poniekąd niebezpieczne. Wykłady motywacyjne mogą dać działanie na jakiś czas, ale nie sprawią, że będziemy ciągle zmotywowani do pracy; ciągle będziemy ich potrzebować, więc ciągle będziemy po nie sięgać, by cokolwiek zrobić. Ponadto, jeśli nasza samoocena dzięki wykładom motywacyjnym będzie zawyżona, będziemy przekonani o swojej doskonałości i nie będziemy przyjmować krytyki, przez co w ekstremalnych przypadkach, można choćby stracić pracę!
Wady i zalety wykładów motywacyjnych
Jak wiadomo, wszystko ma swoje dobre i złe strony, a wykłady motywacyjne nie są wyjątkiem. Dobrze jest podbudować swoją samoocenę, jeśli czujemy, że jest ona za niska i utrudnia nam życie. Można skorzystać z wykładu, jeśli mamy chwilowy kryzys z motywacją. Nie uważajmy jednak, że wykład motywacyjny będzie remedium na każdy nasz problem i magicznym sposobem będzie nam się chciało zrobić wszystko, czego wcześniej nie robiliśmy. Zachowanie motywacji to ciężka praca nad sobą i trzeba o tym pamiętać.
Comments