Zdrowie

Co nas najczęściej uczula?

0

Alergia niejedno ma imię. Dotyka nie tylko dzieci, ale też starszych, ujawniając się także w późniejszym wieku. Czasami jej objawy są w miarę znośne, ale wielokrotnie bywają bardzo uciążliwe.

Alergeny – co to takiego?

To substancje drażniące organizm, które przyczyniają się do powstania objawów alergicznych. Dzielimy je na kilka podstawowych grup:

Wziewne – pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza bytujące w kurzu, pleśnie i inne grzyby, dym papierosowy, smog oraz opary chemiczne. Reakcją obronną na ww. alergeny jest najczęściej kichanie, zaczerwienienie i łzawienie oczu, trudności z oddychaniem i mówieniem. W skrajnych przypadkach mogą przyczynić się do rozwinięcia astmy.

Kontaktowe – te alergeny znajdują się m.in. w kosmetykach, które jak wiadomo, mają w sobie w wielu przypadkach sporo substancji sztucznych. Tak samo mogą uczulać perfumy po kontakcie ze skórą oraz nikiel zawarty w biżuterii. Alergenem jest także bardzo często chrom znajdujący się w substancjach chemicznych np. lakierach czy rozpuszczalnikach. Uczulają też niektóre leki. Stosowane bezpośrednio na skórę. Objawy na te alergeny to relacja immunologiczna powstająca na powierzchni naskórka lub błon śluzowych. Są to np. grudki, wypryski czy pęcherzyki otoczone rumieniem.

Pokarmowe – coraz częściej się słyszy, że ktoś jest uczulony na dany składnik pożywienia. Szczególne są to dzieci, które nie tolerują laktozy czy glutenu. Przykładem alergenu może być np. mleko krowie, czy białko jaj kurzego, orzechy, owoce morskie czy ryby. Reakcją organizmu na tego typu alergeny są, jak sama nazwa wskazuje, problemy z układem pokarmowym przybierające różne formy. Mogą też pojawić się plamy czy zaczerwienienia skóry oraz zapalenie spojówek.

Alergeny lekowe i zawarte w jadzie owadów

Każdy chyba spotkał się z pytaniem lekarza o uczulenie na penicylinę. Oczywiście uczulają także inne składniki leków, dlatego nie wszystkie można przyjmować. Na szczęście jest wiele zamienników, np. antybiotyków, dlatego nie ma problemu, aby zastąpić jeden lek innym. Organizm reaguje na takie alergeny bardzo różnie. Mogą pojawić się problemy skórne, trudności z oddychaniem bądź z układem pokarmowym.

Z kolei jeśli chodzi o owady, np. pszczoły czy osy, ich jad może przyczynić się do takich reakcji organizmu jak pokrzywka, kołatanie serca, zawroty głowy i problemy z oddychaniem. Zarówno w tym przypadku, jak i po lekach notuje się przypadki wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Jak leczyć alergię?

Tak jak zostało wyżej wspomniane, nie ma takiego leku, który wyeliminuje objawy alergiczne na zawsze. Najlepiej po prostu unikać kontaktu z alergenem, jeśli to oczywiście możliwe. Nie zawsze jednak można się uchronić np. przed kurzem czy dymem papierosowym, ale przed sierścią zwierzęcą już tak.

Oczywiście należy stosować tabletki na alergię, np. Delortan, Desloratradyna Apotex czy Hitaxa, których zadaniem jest hamowanie działania substancji drażniących na organizm – błony śluzowe i skórę, oraz układ pokarmowy czy oddechowy. Regularne zażywanie ich pomaga znacznie wyciszyć objawy alergiczne i przywraca komfort życia choremu.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie