Zdrowie

Czy opryszczka wargowa może być niebezpieczna?

0

Opryszczka wargowa zwana potocznie zimnem to uciążliwa przypadłość, która wedle szacunków dotyka aż 80% populacji. Choć choroba ta sama w sobie nie jest groźna, o tyle przeniesienie wirusa, który ją wywołuje w inne miejsca na ciele może skutkować poważnymi powikłaniami. Jak skutecznie się przed tym bronić?

Przyczyny powstawania opryszczki wargowej

Zimno wywołuje wirus Herpes simplex. Wyróżnia się jego dwa typy – 1 i 2, gdzie HSV1 wywołuje opryszczkę wargową, podczas gdy drugi typ (HSV2) odpowiada za powstawanie opryszczki genitalnej. Co ważne, HSV2 nie wywołuje opryszczki wargowej, choć zdarza się, że HSV1 może odpowiadać za powstawanie opryszczki narządów płciowych będących konsekwencją seksu oralnego. Wirus HSV1 atakuje przede wszystkim wtedy, kiedy układ odpornościowy organizmu jest osłabiony.

Objawy opryszczki wargowej

Pierwszym objawem pojawiającego się zimna jest niewielkie zaczerwienienie i swędzenie na wardze lub w okolicach ust, w miejscu którego niebawem pojawi się pęcherzyk wypełniony płynem. Po kilku dniach dochodzi do samoistnego pęknięcia owego pęcherzyka, a w jego miejscu pojawi się bolesne owrzodzenie, które finalnie pokryje się strupem.
Metody leczenia opryszczki wargowej
Organizm ludzki wykazuje tendencje do samoistnego zwalczania wirusa HSV1, choć proces gojenia może potrwać nawet 14 dni. Warto zatem jak najwcześniej wdrożyć odpowiednie metody leczenia, które pozwolą znacznie skrócić czas trwania tej przypadłości. Do walki z opryszczką warto zastosować specjalne kremy dostępne w aptece bez recepty, takie jak Vratizolin, Hascovir czy Zovirax, które należy aplikować na zmianę średnio co 2 godziny. Z zimnem można także walczyć domowymi sposobami. Skutecznym sposobem na walkę z nim jest naturalny miód (działający antybakteryjnie i przeciwwirusowo), który należy nałożyć bezpośrednio na opryszczkę. Dobrym rozwiązaniem może być także przyłożenie do niej na kilka minut przekrojonego na pół czosnku lub cebuli, jak i posmarowanie zimna namoczoną w wodzie tabletką aspiryny lub polopiryny zawierających w sobie kwas acetylosalicylowy.

Powikłania związane z występowaniem opryszczki wargowej

Jedną z kluczowych rzeczy w przypadku pojawiania się zimna jest zachowanie najwyższych środków bezpieczeństwa w zakresie higieny osobistej. Wirus ten niezwykle łatwo przenosi się na inne osoby, dlatego w tym czasie trzeba unikać dzielenia się tymi samymi sztućcami, kubkami czy ręcznikami z innymi ludźmi. Na czas występowania opryszczki wargowej warto zrezygnować z pocałunków (zwłaszcza małych dzieci) i seksu oralnego oraz bezwzględnie myć ręce po każdym dotknięciu opryszczki (w tym także po aplikacji maści lub innego rodzaju środka wykorzystywanego do walki z nią). Swędząca i piekąca zmiana na ustach sprawia, że niejednokrotnie mimowolnie jej dotykamy. W ten sposób wirus bardzo prosto przenieść na pozostałe części ciała, zwłaszcza w okolice oczu, co w konsekwencji może doprowadzić do zapalenia siatkówki, a w skrajnych wypadkach spowodować utratę wzroku lub wywołać opryszczkowe zapalenie opon mózgowych.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie