Zdrowie

Jak bezpiecznie stosować środki na przeczyszczenie?

0

Z zaparciami boryka się wielu z nas, a jedną ze skuteczniejszych metod ich zwalczania jest przyjmowanie odpowiednich preparatów. Środki na przeczyszczenie, mimo iż są pomocne i szybko przynoszą ulgę, to jednak stosowane w nadmiarze i niezgodnie z zalecaniami mogą powodować niekorzystne dla zdrowia skutki. Co warto zatem wiedzieć, zanim sięgniemy po tego typu lekarstwa? Sprawdźmy, jak bezpiecznie używać środki na przeczyszczenie.

Rodzaje środków przeczyszczających

Środki pęczniejące
Ich przyjmowanie powoduje pęcznienie mas kałowych, co jest wynikiem zatrzymywania w nich wody. Następnie dochodzi do podrażniania ścian jelit oraz pobudzenia perystaltyki, czego efektem jest szybsze wypróżnianie się. Środki na przeczyszczenie pęczniejące najczęściej w swoim składzie posiadają duże ilości błonnika. Niepożądane skutki ich stosowania to reakcje alergiczne, wzdęcia, a przy przedawkowaniu także odwodnienie. Ich działanie rozpoczyna się od 12 do 72 godzin od spożycia.

Środki osmotyczne
Ten rodzaj środków na przeczyszczenie przyczynia się do zmniejszenia wchłaniania wody, która pozostaje w jelicie, powodując zmiękczenie masy kałowej oraz jej łatwiejsze i mniej bolesne wydalanie. Skutki uboczne związane z przyjmowaniem środków osmotycznych to zwiększenie stężenia magnezu oraz fosforanów, co może być niebezpieczne dla osób z chorobami nerek. Ponadto, stosowane w dużych ilościach mogą prowadzić do odwodnienia. Uaktywniają się od 0.5 do 6 godzin.

Środku stymulujące
Środki stymulujące pobudzają perystaltykę jelit poprzez skurcze mięśni. Jednakże ich stosowanie może wiązać się z bólami brzucha i spowolnieniem metabolizmu.
Środki zmiękczające i surfaktanty
Jak sama nazwa wskazuje, zmiękczają one masy kałowe, co ułatwia i przyspiesza ich wydalanie. Są to jednak środki działające wolno, albowiem uaktywniają się dopiero od 12 do 72 godzin po spożyciu.

Jak bezpiecznie stosować środki przeczyszczające?

Sięgając po środki na przeczyszczenie pamiętajmy, aby stosować je tylko i wyłącznie doraźnie w granicach zalecanych przez producenta. Przyjmowane w nadmiarze lub przez zbyt długi okres czasu mogą bowiem powodować nieprzyjemne dla zdrowia konsekwencje, a także spowolnienie metabolizmu na skutek przyzwyczajenia się organizmu do tego typu preparatów.

Ponadto, używając leków na przeczyszczenie:
– zaczynajmy od środka najsłabszego oraz najmniejszej dawki (zwiększenie zalecanej ilości powinno odbywać się stopniowo w przypadku niezauważenia pożądanych skutków),
– nawadniajmy organizm dużą ilością wody,
– nie stosujmy ich dłużej niż kilka dni, albowiem częste stosowanie spowalnia perystaltykę jelit, co tylko nasili problem zaparć.

Kto powinien zrezygnować ze środków przeczyszczających?

– kobiety w ciąży i karmiące piersią,
– chorzy borykający się z przewlekłymi schorzeniami przewodu pokarmowego (np. zespół jelita drażliwego, celiakia),
– osoby, które mają problem z niedrożnością jelit,
– pacjenci przyjmujący leki przeciwarytmiczne, leki zawierające korzeń lukrecji, leki moczopędne, glikozydy nasercowe oraz steroidy.
Ponadto, są one zakazane w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego oraz zapalenia otrzewnej.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie