Zdrowie

Przyczyny bólu żołądka

0

Nawet wtedy, gdy w naszym przekonaniu jesteśmy całkowicie zdrowi, od czasu do czasu nasz organizm przesyła nam sygnały, które odczuwamy jako dyskomfort. Ból głowy, bolący brzuch czy żołądek to najczęściej występujące dolegliwości, które zwykle traktujemy jako przejściowe, pijemy herbatę ziołową, zjadamy tabletkę rozkurczową mając nadzieję. że ból za chwilę ustąpi. Co jednak gdy nie ustępuje, albo pojawia się coraz częściej?

Ból żołądka – objawy

Ból żołądka może mieć wiele przyczyn. Czasem to wyraz buntu naszego żołądka, gdy zalega go ciężkostrawny pokarm, alkohol, nadmiar cukru czy zjedzona za późno kolacja. Jednak gdy towarzyszą mu wymioty, zgaga, zaparcia czy biegunka a wszystkie te objawy pojawiają się coraz częściej, mogą być sygnałem poważnej choroby.

Ból żołądka, który powinien zmobilizować do wizyty u lekarza najczęściej odczuwalny jest jako ostry, tępy, kłujący, trwa kilka minut albo ma charakter przewlekły. Pojawia się na czczo, albo odwrotnie – po jedzeniu.

Ból żołądka – przyczyny

Jeszcze do niedawna choroba wrzodowa żołądka oznaczała problemy na całe życie. Dzisiaj leczy się ją przy udziale antybiotyków i zwykle skutecznie. Objawy choroby w postaci piekącego bólu, nieustannego ssania w żołądku i skurczów odczuwa się zwykle po posiłku. Mogą im towarzyszyć nudności, wymioty, zgaga i ciągłe odbijanie.

Ból żołądka może być też objawem refluksu przełyku. Chory odczuwa pieczenie w przełyku, ból oraz pieczenie za mostkiem, zgagę i odbijanie. Podczas schylania się czy w trakcie leżenia może nastąpić cofnięcie się treści żołądka do przełyku, a nawet wymioty. Choroba refluksowa wymaga długiego leczenia i dbania o dietę oraz nieprzejadanie się. Może też stanowić jeden z objawów cukrzycy lub nieprawidłowości hormonalnej.

Gdy u chorego pojawia się ból żołądka o charakterze przeszywającym, promieniujący w kierunku kręgosłupa, piekący i silny może to być objaw przewlekłego zapalenia trzustki. Ten charakterystyczny ból odczuwa się zarówno po posiłku, jak i niezależnie od niego. Najczęściej trwa kilka godzin. Tego rodzaju objawy mogą dawać sygnał o tworzącym się stanie zapalnym na długo przed zdiagnozowaniem choroby trzustki. Dlatego żaden z objawów przewlekłego bólu nie powinien być lekceważony.

Bardzo częstą przyczyną bólu żołądka jest permanentny stres. Ból – swoiste ściskanie w dołku zwykle pojawia się po posiłku lub przed nim powodując utratę apetytu. Może dać się również odczuć w nocy, a towarzyszy mu zgaga i wzdęcia, a przede wszystkim widoczna utrata wagi.

Objawów nawracających bóli żołądka nigdy nie wolno lekceważyć. Prawidłowe i szybkie zdiagnozowanie choroby i podjęcie leczenia przywróci nam komfort życia.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie