Zdrowie

Skuteczne sposoby na walkę z bezsennością

0

Sen odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu człowieka. To w jego trakcie organizm i jego kluczowe narządy takie jak serce, mózg czy układ nerwowy regenerują się i odpoczywają. Każdemu z nas zdarzają się od czasu do czasu problemy ze snem, jednakże chronicznie utrzymująca się bezsenność jest przypadłością, której nie można bagatelizować. Jak skutecznie z nią walczyć?

Czym jest bezsenność?

Bezsenność (ang. insomnia) to problem z zasypianiem, który przekłada się na chroniczne zmęczenie, brak energii, problemy z koncentracją oraz huśtawką nastroju. Wyróżnia się dwa rodzaje bezsenności, uzależnione od okresu jej trwania. Przejściowa trwa krótko i najczęściej jest konsekwencją aktualnej sytuacji życiowej, wywołanej na przykład stresem z powodu ważnego egzaminu. Ten rodzaj bezsenności z reguły samoistnie zanika po ustaniu stresogennego czynnika i nie wymaga interwencji lekarza czy zażywania leków.
O drugim rodzaju, tak zwanej chronicznej bezsenności mówi się wówczas, kiedy problemy ze snem pojawiają się minimum trzy noce w tygodniu, a stan ten utrzymuje się ponad trzy miesiące. Jest wiele czynników odpowiedzialnych za jej powstawanie. Wśród kluczowych wyróżnia się pracę w systemie zmianowym, przewlekłe choroby (np. cukrzyca czy nadczynność tarczycy), zażywanie niektórych leków, niewłaściwa higiena snu czy permanentna obecność stresu w życiu codziennym. Chroniczna bezsenność wymaga konsultacji medycznej i wdrożenia odpowiedniej terapii pozwalającej na jej zwalczenie.

Sposoby walki z bezsennością

Dobrze przespaną noc, gwarantującą pełnię sił i energii można zapewnić poprzez:
– zachowanie odpowiedniej higieny snu – to w jakich warunkach śpimy ma niejednokrotnie kluczowe znaczenie w jakości i ilości snu. Temperatura w sypialni, niewłaściwe łóżko, brak wyciszenia czy zaciemnienia może skutecznie powodować problemy z zasypianiem. Przed snem warto dokładnie przewietrzyć pomieszczenie, wyłączyć wszystkie urządzenia zakłócające ciszę oraz zadbać o właściwe zaciemnienie. Zaleca się także częste zmienianie pościeli.

– rytuał snu – o ile nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań (zwłaszcza praca w systemie zmianowym) warto wprowadzić w życie tak zwany rytuał snu, czyli starać się kłaść i wstawać o tej samej porze co pozwoli organizmowi niejako automatycznie zaprogramować się na odpowiedni cykl dzień/noc. Warto zrezygnować z codziennych drzemek, które potrafią ów cykl skutecznie zaburzyć

– odpowiednia dieta – ostatni posiłek w ciągu dnia powinno zjeść się na 2-3 godziny przed położeniem się spać. Należy pamiętać, aby był on lekki i łatwostrawny. Warto zrezygnować z kawy, słodzonych napojów gazowanych czy mocnej herbaty na rzecz herbatek ziołowych, takich jak wyciszająca melisa

– farmaceutyki – w przypadku problemów z zasypianiem można także sięgnąć po leki ziołowe, które w swoim składzie mają przede wszystkim walerianę i/lub chmiel (np. Neospasmina, Benosen czy Forsen), które działają uspokajająco i rozluźniająco, ułatwiając zasypianie i poprawiając jakość snu. W skrajnych wypadkach można stosować leki syntetyczne zawierające melatoninę (hormon wytwarzany przez szyszynkę), która reguluje zegar biologiczny i godziny snu. Niemniej preparaty oparte na tym hormonie powinny być zażywane pod ścisłą kontrolą lekarza, ponieważ istnieje szereg przeciwwskazań do ich stosowania (jak np. ciąża, karmienie piersią, problemy z nerkami i wątrobą, osłabiona odporność czy zaburzenia hormonalne).

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie