Cukrzyca kojarzy się zazwyczaj z zakazem jedzenia słodyczy i zastrzykami z insuliny. Niestety to nie taki proste. Jest to przewlekła choroba, która nieleczona może doprowadzić do utraty wzroku, amputacji kończyny a nawet śmierci. Rozpoznać ją można poprzez wykonanie prostego testu obciążenia glukozą.
Jak przebiega?
Pierwsze oznaczenie glukozy z krwi wykonuje się przed wypiciem roztworu glukozy. Po pobraniu pierwszej próbki krwi i wypiciu glukozy pacjent, musi czekać w poradni na kolejne pobrania krwi, około godzinę. Nie wolno mu oddalać się z przychodni gdyż może zasłabnąć. Ostania próbka pobierana jest po dwóch godzinach. Po tym czasie pacjent może pójść do domu. Glukoza jest jedynym cukrem, który można wykorzystać do tego badania. Nie można niestety zjeść równoważnej ilości słodyczy.
Jak się do niego przygotować?
Test obciążenia glukozą nie wymaga jakiegoś szczególnego przygotowania. Dzień przed należy zjeść lekką kolację, a w dniu badania być na czczo. Warto mieć ze sobą glukozę 75 g i wodę mineralną, chociaż w niektórych punktach badań dostaje się to wszystko na miejscu. Glukoza ma intensywny, słodki smak. Do jej roztworu można wcisnąć połowę cytryny. Powinno to ułatwić jej wypicie. Można również zabrać ze sobą jakąś gorzką herbatę, słoną przegryzkę, czy coś co będzie można spożyć zaraz po wykonaniu badania aby zabić smak glukozy w ustach. Glukoza w tak dużej ilości może powodować odruch wymiotny.
Kto powinien go zrobić?
Badanie krzywej cukrowej w ciąży jest badaniem, które pozwoli wykryć ewentualną cukrzycę ciążową. Zazwyczaj wykonuje się je pomiędzy 24 a 28 tygodniem trwania ciąży. Cukrzyca ciążowa może wystąpić nawet u kobiet, u których wcześniej jej nie było. Badanie wykonuje się nie tylko u kobiet w ciąży ale u każdej osoby, u której istnieje podejrzenie cukrzycy.
Wczesne wykrycie cukrzycy pozwoli uniknąć szeregu powikłań jakimi jest stopa cukrzycowa, zaburzenia krążenia, zaćma, zmiany degeneracyjne w mózgu oraz wad rozwojowych u płodu w przypadku kobiet ciężarnych.
Comments